V Postoloprtech se přiblížila velká přestavba náměstí. Město využije peníze z úvěru, ten může být až 200 milionů
Postoloprty – Po šesti letech příprav se v Postoloprtech přiblížila velká investiční akce, kterou v budoucnu zaznamená prakticky každý obyvatel a návštěvník města: přestavba hlavního náměstí v centru. Na Mírovém náměstí se objeví nová dlažba, kašna s vodotrysky, lavičky, nové sloupy s osvětlením, povrchy vozovek i chodníků.
Úvěrový rámec pokryje tři velké akce
Ani z hlediska financí to rozhodně nebude žádné „troškaření“. Město Postoloprty bude využívat prostředky z úvěrového rámce domluveného u ČSOB ve výši až 200 milionů korun. Přestavba náměstí je plánovaná jako jeden z nejvyšších nákladů pro poskytnutí úvěru, s dalšími penězi z uvedené částky úvěrového rámce však město počítá i pro jiné investiční akce. Úvěrový rámec představitelé města předem vyjednali s bankou. Na začátku března jeho přijetí doporučila rada města a ve středu 10. března tento postup a zahájení všech investičních akcí schválilo i zastupitelstvo.
Město zatím nemá ani korunu dluhu
„Úvěrový rámec je rozdělen do tří úvěrových smluv, a to na 80, 70 a 50 milionů korun. Město Postoloprty dosud hospodařilo velmi dobře a v současnosti zatím nemá ani korunu dluhu. S úvěrováním jsme dlouhodobě počítali na naše dvě obrovské a historicky významné akce – na rekonstrukci Mírového náměstí, a dále na rekonstrukci dvou památkových domů na náměstí, které budou sloužit jako domy s pečovatelskou službou. Částka 200 milionů vychází z podrobné ekonomické analýzy, kterou jsme si nechali udělat, a ta uvádí, že bezpečné zadlužení pro město Postoloprty je právě do této výše. Úvěrový rámec je něco jako maximální limit – neznamená to, že město musí jako úvěr využít celou tuto částku, a je velmi pravděpodobné, že v plné výši ji ani nevyužije,“ upřesnil na dotaz naší redakce ještě před hlasováním zastupitelstva Zdeněk Pištora, starosta Postoloprt.
Třetí akcí za úvěr bude zasíťování parcel ve Větrné
Zastupitelé v březnu záměry rekonstrukcí a financování formou úvěrů schválili, vlastní práce na historických domech i na přestavbě náměstí však začnou až ke konci letošního roku. Několik měsíců teď bude ještě trvat výběrové řízení na stavební firmy. „Třetí akcí, kterou město zajistí pomocí prostředků z úvěrového rámce, bude ještě zasíťování lokality Větrná, příprava parcel pro budoucí stavby rodinných domků. To by ale podle současných předpokladů mělo přijít na řadu až přibližně v roce 2023,“ sdělil starosta.
Kašna, vodotrysky i Oldřich s Boženou
Přestavbu Mírového náměstí připravuje město už od roku 2015. Radnice se obrátila i na renomované architektonické kanceláře. Architekti doporučili například vykácet většinu stromů, aby se prostor náměstí opticky zvětšil, vybudovat vodní prvky nebo také udělat nové dláždění. Dlažba by měla mj. i ztvárňovat dvě postavy z dávné historie českého státu: knížete Oldřicha a selku Boženu, kteří se podle textu v tzv. pařížském zlomku Dalimilovy kroniky měli setkat právě „kdesi u Postoloprt“. Jméno Postoloprty je v textu vzácné kroniky výslovně uvedeno. „Podle nás jde o nejdůležitější součást místních dějin, a právě tento příběh by měl být vepsán do plochy nového postoloprtského náměstí,“ uvedla již v roce 2015 Šárka Malá z architektonické kanceláře.
(na snímku nahoře: Mírové náměstí v Postoloprtech, foto Městský úřad Postoloprty)
ČTĚTE TAKÉ: Koupí město zpustlý zámek? Rozhodování bude hodně těžké, vyplývá z ohlasů z Postoloprt