Přestavba bývalé spořitelny stála přes dvacet milionů. V objektu je pošta a čtyři luxusní byty

Postoloprty – V Postoloprtech se dokončuje přestavba historického objektu bývalé městské spořitelny. Je to jeden z nejvýznamnějších památkových domů na Mírovém náměstí. Město ho koupilo do svého majetku od soukromého vlastníka v roce 2017 jako poloprázdný a chátrající objekt. Od té doby do jeho proměny investovalo přes dvacet milionů korun.

Pošta je v přízemí už od loňského podzimu

V přízemí sídlí pobočka České pošty, v patře nad ní zedníci a další řemeslníci právě v těchto dnech dokončují čtyři nové nadstandardní byty. „Všechny práce budou hotovy do konce letošního roku. Přestavba přízemí se dělala už od počátku podle projektu pro využití České pošty, která měla o sídlo v tomto objektu velký zájem. Pošta v přízemí bývalé spořitelny poskytuje lidem své služby už od loňského roku,“ upřesnil starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.

Dům se vrací do historické podoby

Rekonstrukce přízemí pro potřeby pošty podle něj stála přibližně čtyři miliony korun. Letos přišla řada na kompletní opravu a přestavbu celého zbytku budovy. „Proběhla rekonstrukce sklepů s úplným odvlhčením, kompletní rekonstrukce půdy, kde vzniknou společné prostory pro nájemce bytů, výměna krovů, trámů a celé střešní krytiny. Součástí je i návrat domu do jeho historické podoby – vracejí se mu prvky a tvary z počátku století, odlévají se na objednávku původní dlažby na chodbách, restaurují se původní schodiště, do původního stavu se rekonstruuje zábradlí, na míru se dávají vyrábět všechny výplně dveří a dubová okna,“ popsal starosta.

Nahoře se dokončují čtyři nadstandardní byty

V patře budovy vznikají čtyři nadstandardní byty. Rekonstrukce této druhé části památky stojí kolem 16,5 milionů korun. Pošta v přízemí je pro návštěvníky pořád otevřená, i když dům je v současnosti zakrytý plachtou a v jeho horní části skoro nepřetržitě probíhají stavební práce. „Tak to bylo od počátku ve smlouvě dohodnuté s vedením České pošty, už tedy i předtím, než se oni sami nastěhovali do své nové pobočky,“ upřesnil starosta.

Kuchyňské linky i skříně přesně na míru

V každém z nových bytů budou vyrobené kuchyňské linky a vestavěné skříně na míru podle návrhu architektů. Každý byt také bude mít svůj plynový kotel pro topení a ohřev i zbrusu nové vinylové podlahy. Pro koho budou tyto nové byty určeny? „Zůstanou v majetku města, nemáme v zájmu je prodávat. Plánujeme je pronajímat, a to nejlépe nějakým nájemcům, kteří by ve městě působili v obecním zájmu, například kdyby do Postoloprt nastoupil třeba nový lékař, zavázal se tu nějaký čas působit a potřeboval zajistit i bydlení a podobně. O podmínkách pronájmu se ale ještě budeme bavit v radě města,“ uvedl na dotaz naší redakce starosta. Byty podle něj ale město nabídne k pronájmu i formou klasické veřejné soutěže. „Jejich parametrům samozřejmě bude odpovídat i nadstandardní nájemné,“ sdělil starosta.

Dům má za sebou skoro 150 let historie

Stará městská spořitelna byla poprvé otevřena v roce 1878 a ve své době měla velký význam pro rozvoj ekonomiky tehdejších Postoloprt. Významně podporovala tamní živnostníky. Na počátku dvacátých let 20. století byla přestavěna a rozšířena. Nacházely se v ní i jiné instituce a tehdy to byla reprezentativní budova města. Později, v dobách budování socialismu, se však postupně vyprázdnila a začala chátrat. Zajímavostí je, že ve staré spořitelně už pošta v minulosti určitý čas působila, bylo to přibližně v 60. letech minulého století. Teď po přestavbě se loni do památkového domu vrátila zpět.

(Snímky ze současnosti Libor Želinský, historický snímek poskytlo město Postoloprty. Budova městské spořitelny je vždy vlevo)