Fontána na Kruhovém náměstí začne znovu stříkat. Město schválilo obnovu, novým prvkem bude chmelový věnec

Žatec – Malá a nyní nefunkční vodní nádržka s fontánou na Kruhovém náměstí v Žatci v příštích letech začne pravděpodobně znovu stříkat. Zkrášlí prostředí v centru města, v horkých letních dnech osvěží vzduch. Její součástí po obnově fontány bude i nově umístěný chmelový věnec coby symbol města Žatce jako světoznámé chmelařské metropole.

Ozdobou na místě byl jen nedávno pořízený adventní věnec

Vodní nádrž je umístěna na západním okraji Kruhového náměstí poblíž pizzerie a výjezdu do Nákladní ulice. Kašna je nefunkční, vodní prvky se nyní nevyužívají. Jako ozdoba se určitým způsobem využívala poslední dva roky vždy v období kolem adventu a Vánoc: město k ní instalovalo nově pořízený obří adventní věnec, který jako vánoční dekoraci koupilo v roce 2020. Nyní – možná už od příštího roku – by se fontána mohla začít využívat i v dalších obdobích roku od jara do podzimu. Město plánuje celou fontánu obnovit a uvést do provozu i vodní prvky.

Za projektovou dokumentaci město zaplatí 250 tisíc

Rada města tento týden schválila záměr nechat obnovit fontánu a uvolnila i peníze z rozpočtu města na přípravu projektové dokumentace před vlastní stavbou. Za projekt nyní město zaplatí kolem 250 tisíc korun. „Odhadované celkové náklady na vlastní opravu a přestavbu zatím nemáme. Předběžná částka vyplyne až z projektové dokumentace a cena za přestavbu potom bude i jedním z hlavních kritérií při výběrovém řízení na dodavatele,“ vysvětlila na dotaz naší redakce Kateřina Mazánková, vedoucí odboru rozvoje města Městského úřadu Žatec.

Práce na místě začnou zřejmě příští rok

Práce na obnově fontány podle ní začnou pravděpodobně příští rok. „Opravovat a měnit se bude nejen to, co je vidět na povrchu náměstí, ale i většina veškerého technologického zařízení pod zemí,“ uvedla Kateřina Mazánková. Horní část kašny pak ozdobí nově umístěný chmelový věnec. Tuto vizáž pro město už dříve navrhl architekt Jiří Vaníček.

Fontána bude stříkat jako čtvrtá ve městě

V Žatci byly v posledních letech v pravidelném provozu od jara do podzimu dvě kašny s vodotrysky – jedna na náměstí Svobody a druhá v městském parčíku pod sokolovnou u evangelického kostela. Od letošního roku k nim má přibýt ještě třetí, a to na nedávno opraveném Husitském náměstí u železného mostu, kde byla vybudována nová malá kašna s husitským kalichem jako ozdobou. Fontána s chmelovým věncem tedy bude od příštího roku čtvrtá.

(na snímku nahoře: velký adventní věnec na Kruhovém náměstí v Žatci v prosinci 2020. Právě pod ním je nádrž s nefunkční fontánou, kterou se město chystá nechat opravit. Foto Městský úřad Žatec – Tomáš Kassal)

ČTĚTE TAKÉ: Nová neobvyklá ozdoba v Žatci: obří adventní věnec za 200 tisíc korun

ČTĚTE TAKÉ: Peněženka s devíti tisíci najednou byla pryč. Po dni hledání příběh dopadl dobře, měla jsem štěstí, říká Klára ze Žatce

ČTĚTE TAKÉ: Musel jsem zastavit vlak a zavolat policii a záchranku. Ve vagónu byl rozrušený muž s nožem, vypráví strojvedoucí ze Žatce

ČTĚTE TAKÉ: V Podbořanech u žlutého kostela bude stříkat nová fontána za téměř 300 tisíc korun