Nová neobvyklá ozdoba v Žatci: obří adventní věnec za 200 tisíc korun

Žatec – Ovál ze smrkových větví položený na květinový ostrůvek s kašnou, čtyři červené svíce vysoké skoro metr. Kruhové náměstí v Žatci má letos neobvyklou vánoční ozdobu: obří adventní věnec o průměru kolem dvou metrů.

Svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček

Město Žatec ho pořídilo do svých „zásob“ prvků s výzdobou za 200 tisíc korun, nákup a cenu schválila v závěru listopadu rada města. Minulou neděli se na adventním věnci, umístěném na prostranství u pizzerie a sportovních potřeb „na Kruháku“, rozsvítila první velká svíčka, zítra bude následovat další. „Podle správného postupu se svíčky na věncích mají zapalovat či rozsvěcovat v pořadí proti směru hodinových ručiček,“ připomněl jednu z tradic Tomáš Kassal, informační pracovník žatecké radnice.

Lidé novou ozdobu chválí

A lidem se nová atrakce v centru Žatce líbí.  Na sociální síti na profilu města se to jen hemží pochvalnými komentáři. Negativní ohlas tam není ani jeden. „Skvělý nápad! Úžasný!“ napsala například Jitka Pimplová. „Velmi povedené, originální!“ doplnila Daniela Stejskalová Vlčková. „Tohle se opravdu povedlo,“ napsal i Michal Schmidt, takže ani pánové nezůstali pozadu.

Turistická atrakce pro fotku

Návštěvníci z jiných měst berou nový věnec nejen jako předvánoční výzdobu, ale trochu i jako turistickou atrakci, jedinečnou pro Žatec. Často se u něj fotografují „na památku“. „Přijeli jsme z Kladna, potřebovala jsem v Žatci vyřídit jednu krátkou pracovní záležitost, pak jsme se vydali i na nákupy. Tady v centru na náměstí je zajímavý velký reklamní pivní sud a hned kousek vedle tenhle nezvyklý adventní věnec. Udělali jsme si fotky, to je pěkné, nic podobného u nás nemáme,“ uvedla v pátek Markéta Slavíková, která obdivovala věnec i s dcerou Natálkou.

Obří věnec tradičně staví nadšenci v Hlučíně

V České republice se obří adventní věnec před svátky tradičně objevuje například v Hlučíně na Opavsku, kde ho na náměstí staví tamní nadšenci. V Žatci je tato atrakce poprvé.

(Na snímcích nový obří adventní věnec v Žatci – jak vypadá ve dne a v noci. Foto Město Žatec – Tomáš Kassal)