Ledovka po třech dnech konečně odchází. Více než 200 lidí v kraji ji odneslo vážnými úrazy po pádech

Ústecký kraj, Louny, Postoloprty, Žatec – Kalamitní situace spojená s namrzajícím deštěm a ledovkou od pondělního večera po celé úterý a středu dělala značné problémy mnoha lidem v Ústeckém kraji včetně okresu Louny. Záchranáři jen během úterý a středy vyjeli k více než dvěma stovkám vážných případů úrazů po pádu na zledovatělém povrchu, řada lidí pak skončila v nemocnicích. Od dnešního dne už se situace začíná lepšit, teploty i v noci již vystoupily nad nulu a led na ulicích či chodnících postupně taje, cesty již nejsou tak kluzké.

Zlomeniny, údery do hlavy, nehody…

„V celém Ústeckém kraji jeli během úterý záchranáři ke 147 úrazům po pádech na ledovce. Ve středu jen do 18 hodin to bylo více než 80 případů,“ informoval pro ČTK Prokop Voleník, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje. Mezi úrazy po pádech byly zlomeniny, vykloubená ramena, údery do hlavy a podobné velmi nepříjemné komplikace. Dalších zhruba šest desítek výjezdů záchranářských týmů směřovalo k dopravním nehodám, vozidla také ve velké většině havarovala kvůli ledovce.

Auta s posypem v Lounech najezdila za dva dny 900 kilometrů

Město Louny kvůli ledovce už v pondělí večer vyhlásilo kalamitní situaci. „Tak silné náledí a tak dlouho trvající za poslední roky v Lounech vůbec nepamatuji. Všichni pracovníci technické správy města se tři dny nezastavili, vysypalo se asi 100 tun posypové soli, 100 tun písku a 100 tun štěrku. V neustálém provozu bylo sedm sypačů a tři nákladní auta zajišťující dovoz materiálu na ruční posyp chodníků a zastávek. Vozidla Technické správy města Loun během tří dnů této údržby při kalamitě najezdila po městě přes 900 kilometrů. Všem pracovníkům moc děkuji za nasazení v náročné situaci,“ popsal Milan Rychtařík, starosta Loun.

V Postoloprtech kromě posypu pomáhali pracovníci i vyprostit uvízlá auta

Plno práce měli také pracovníci společnosti Služby města Postoloprty. „Podklad byl kvůli předchozím dlouhým mrazům silně promrzlý a intenzivní déšť stihl vytvářet ledovou vrstvu rychleji, než jak proti ní dokázala zabírat sůl. Naši lidé pracovali na údržbě chodníků a silnic nepřetržitě, kromě sypání, doplňování nádob i pro občany, kteří chtěli sami pomoci, také pomáhali například vytáhnout některá zapadlá vozidla z příkopů zpět na vozovku. Do ulic jsme použili více než 6 tun soli a 8 tun písku, z toho více než dvě třetiny bylo nutné aplikovat ručně, protože posypová vozidla se nedokázala na zledovatělých chodnících pohybovat. Všem svým kolegům děkuji za mnohahodinové nasazení a nelehkou práci v mrazivých a nebezpečných podmínkách. I naši lidé při tom padali, protože i nám boty na ledu klouzaly,“ uvedla několik zajímavostí Iveta Petřivalská, jednatelka Služeb města Postoloprty.

V Žatci město a technická správa přikoupí třicet nádob na posyp

V Žatci byli pracovníci technické správy města rovněž tři dny na nohou včetně noční údržby. Ledová kalamita vedla i k rozhodnutí, že po dohodě s městem bude ještě zvýšen počet plastových nádob se solí nebo štěrkem u exponovaných míst, které mohou v případě nouze a náhlého zhoršení podmínek využít k posypání přilehlé cesty i sami občané. „Nyní máme na různých místech města k dispozici pro použití 60 těchto nádob. Po jednání s odborem místního hospodářství radnice jsme dohodli, že město nechá nakoupit dalších třicet kusů. Děkujeme všem našim pracovníkům za  velké nasazení v mimořádné situaci i všem lidem z města, kteří nám telefonovali nebo se i sami aktivně zapojili do posypů a do další pomoci,“ uvedl Andrej Grežo, jednatel Technické správy města Žatce.

Led je pryč, svátky budou jako obvykle na blátě

Kalamitní situace související s ledovkou ve většině míst ČR skončila v průběhu čtvrtečního dopoledne. Led roztál, silnice i chodníky přestaly klouzat, lidé si mohou trochu oddechnout a zejména například senioři se již nemusí bát dojít si třeba na nákup. Teploty vyskočily nad nulu, přišla tradiční vánoční obleva, o svátcích má být přes deset stupňů a nadílka bude zřejmě tradičně v kulisách „na blátě“.

(ilustrační foto nahoře: zásahová vozidla Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje. Záchranáři se poslední tři dny nezastavili. Foto ZZS Ústeckého kraje)

ČTĚTE TAKÉ: Kalamitní stav v Lounech a okolí: ledovka ochromila celý okres. Technika pracuje celou noc, u Lubence havarovalo dvacet aut