Zámek Stekník přeruší zimní spánek: na víkend připravil zajímavé prohlídky plné výzdoby

Stekník – Státní zámek Stekník, čerstvý člen společenství věhlasných světových památek na seznamu UNESCO, je od listopadu do března pro návštěvníky obvykle uzavřen, ale tento víkend udělá výjimku: na sobotu i neděli (9. a 10. 12.) připravil netradiční adventní prohlídky se sváteční výzdobou. Název je prostý: Vánoce na zámku Stekník.

Prohlídky, betlémy, koledy…

„Prohlídky budou probíhat v sobotu i v neděli od 10 do 15 hodin. Začínají vždy v každou celou hodinu, poslední prohlídka startuje v 15 hodin. Interiéry zámku jsou svátečně vyzdobeny, součástí je výstava betlémů a také krátké hudební vystoupení a společné zpívání koled,“ popsala některé zajímavosti Jana Zajíčková, kastelánka Státního zámku Stekník.

Kdo chce mít jistotu pro zvolený čas, měl by si rezervovat místo

Kapacita každé z prohlídek je omezena na 25 návštěvníků. Pokud by někdo chtěl mít jistotu, že pro něj bude místo v konkrétním čase prohlídek, který by se mu hodil, je lepší předem provést rezervaci například telefonem nebo mailem, kontakty jsou na stránkách zámku. Prostory zámku nejsou v zimě příliš vytápěny a je v nich chladno, takže prohlídka není úplně vhodná pro příliš malé děti ve věku zhruba do tří let, informovali pořadatelé.

Zámek je od září zapsán na seznamu UNESCO

Zámek Stekník a okolní unikátní chmelařská krajina včetně města Žatce byly společně zapsány na seznam UNESCO letos v září. Zástupci města se o tento status ucházeli více než deset let, významnému kroku předcházelo dlouhé období příprav, dokumentací, prezentací a mnoha dalšího úsilí a aktivit. Zámek Stekník, rokoková památka s unikátními terasami v rozlehlé zahradě, byl v současné podobě vybudován v 18. století. Od roku 1964 je to národní kulturní památka. V letošní turistické sezóně ho navštívilo více než 14 tisíc výletníků, zatímco loni jich bylo jen kolem 11 tisíc. „Bezprostředně po vyhlášení zápisu Žatce a Stekníku do UNESCA, tedy v termínu od 18. do 30. září, si přišlo zámek prohlédnout 1235 návštěvníků. Loni ve stejném období to přitom bylo jen 291 lidí,“ zmínil jednu ze zajímavostí Tomáš Kassal, mediální pracovník žatecké radnice.

ČTĚTE TAKÉ: Zahradník, průvodce i milovník koček: Jaroslav Plesl natáčel ve Stekníku Skryté skvosty

(na snímcích: zámek Stekník v současných zimních kulisách. Úplně dole je jedna z „komnat“ s vánoční výzdobou, která už čeká na návštěvníky. Foto Státní zámek Stekník)