Kluziště v Žatci už se také staví, otevření se předpokládá ve druhé polovině prosince

Žatec – Kluziště kromě Podbořan se tento týden začalo stavět také na náměstí Svobody v Žatci. Položené je na tradičním místě na ploše před radnicí. V těchto dnech se vytváří podloží a staví se samotná konstrukce kluziště s mantinely, příští týden by měla přijet odborná firma, zapojit chladící systém a tím zahájit výrobu ledu. Vše bude ale hodně záležet i na aktuálním vývoji počasí, protože zrovna na příští týden meteorologové začínají hlásit už obvyklou a tradiční větší předvánoční oblevu, teploty mají pak stoupat až k deseti nad nulou.

Bruslit se bude ještě před příchodem svátků

„Počasí je vždy rozhodující. Když jsou teploty až příliš vysoké, bruslit se nedá. I v minulých letech jsme museli občas i během sezony při velkých oblevách provoz kluziště na pár dní vždy přerušit, na ledu se udělaly obří louže a jezdit by se nedalo. Nyní se i kvůli počasí ještě nedá určit úplně přesné datum, kdy zahájíme provoz na kluzišti a otevřeme ho pro bruslaře. Ale chceme udělat vše pro to, aby to bylo ještě před příchodem svátků a před začátkem vánočních prázdnin,“ uvedl na dotaz naší redakce Andrej Grežo, ředitel Technické správy města Žatce.

Plocha náměstí je svažitá, pod ledem je nasypáno 70 tun štěrku

Kluziště stojí na náměstí Svobody zhruba v prostoru mezi radnicí a knihovnou. Určitou zajímavostí je, že plocha náměstí není rovná, ale mírně svažitá, takže kvůli montáži kluziště se vždy podklad pod ním musí „vyrovnávat“, aby led byl pokud možno co nejvíc „na rovince“. „Ke srovnání podkladu naši pracovníci použili 70 tun štěrku, který podsypali pod budoucí ledovou plochu,“ vysvětlil Andrej Grežo.

Kluziště zahájí svou už desátou sezonu

Mobilní kluziště v Žatci letos vstoupí do své už desáté sezony, poprvé si ho bruslaři a hokejisté mohli užívat od zimy 2014/2015. Vstup je bezplatný, u ledové plochy jsou lavičky k přezutí nebo krátkému odpočinku a také stánek s možností koupit si občerstvení. Bruslit se bude přibližně od druhé poloviny prosince, sezona pak potrvá do konce února či počátku března. Přesný termín zahájení provozu město a technická správa ještě zveřejní v dalších dnech.

(na snímku: stavba kluziště na náměstí v Žatci začala v tomto týdnu. Chlapi museli pod budoucí ledovou plochu podsypat 70 tun štěrku, aby srovnali podklad. Foto město Žatec)