Kalamitní stav v Lounech a okolí: ledovka ochromila celý okres. Technika pracuje celou noc, u Lubence havarovalo dvacet aut

Okres Louny – Kalamitní stav vyhlásilo město Louny kvůli ledovce, která pokryla ulice a chodníky od pondělního podvečera. I když ČHMÚ původně vyhlásil výstrahu kvůli možnému nebezpečí ledovky jen do pondělní půlnoci, problémy pokračovaly i v úterý ráno a dopoledne, kdy déšť opět namrzal a pohyb po silnicích i chodnících byl velmi nebezpečný.

Vysypala se polovina zásob určených na celou zimu

„Všechny čety Technické správy města Loun byly v terénu celou noc. Jen za tento jeden den vysypali pracovníci technické správy zhruba polovinu zásob posypových prostředků určených na celou zimu,“ popsal starosta Loun Milan Rychtařík. „Za posledních 27 hodin jsme na komunikace použili zhruba 100 tun posypové soli, 100 tun písku a 50 tun štěrku. Neustálý déšť a namrzání však zatím naší technice znemožňují jízdu vozíků po chodnících,“ upřesnil aktuální problémy Václav Jugl, jednatel TSML. Lidé by podle něj měli myslet na svou bezpečnost – kdo nutně nemusí, ať nevychází z domovů, dokud se počasí nezlepší. „V případě nutnosti je nyní lepší nechodit po namrzlých chodnících, snažte se využít okraje ulic, trávníky nebo místa se zbytky sněhu. Buďte velmi opatrní,“ vzkázali představitelé Loun i TSML.

Zavřená knihovna i kulturní centrum

Podobné to bylo i v sousedních Postoloprtech. „Veškerá technika, kterou máme k dispozici pro zimní údržbu města, je od pondělního odpoledne nepřetržitě v ulicích, na silnicích a na chodnících. Všichni pracovníci technických služeb se snaží udržovat chodníky alespoň v trochu schůdném stavu, od 4. hodiny ranní sypou pískem i solí. Chovejte se velmi opatrně, myslete na své zdraví, pokud nutně nemusíte, nikam nevycházejte,“ vzkázal obyvatelům starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. Kvůli ledovce zůstane dnešní den (20.12.) mimořádně uzavřena knihovna i kulturní centrum v Postoloprtech, informoval ředitel kulturního zařízení města Pavel Panenka.

Vozíky s posypem kvůli náledí nemohly jezdit po chodnících

V terénu jsou celou noc i pracovníci Technické správy města Žatce. Ošetřovali například chodníky nebo schody ve svazích u Libočanské branky nebo synagogy a další problémová místa ve městě, hrozící rizikem pádu a úrazu. „Kvůli dešti a stálému namrzání však nemohly vozíky jezdit po chodnících, naši pracovníci sypali materiály ručně,“ uvedl Andrej Grežo, jednatel technické správy. Velké problémy byly i na Podbořansku. Tam se kvůli náhle vzniklé ledovce už v pondělí večer odehrálo hned několik hromadných dopravních nehod na dálnici D6 poblíž Lubence. Srazilo se celkem kolem dvaceti aut i jeden autobus. Zasahovali záchranáři ze čtyř krajů, čtyřicet lidí bylo zraněno.

(na snímcích shora dolů: noční údržba zledovatělých chodníků v Lounech a schodů v Žatci. Úplně dole je nakládání posypové soli do vozidel. Foto Technická správa města Louny a Žatec)