Poškozený most se semafory v Postoloprtech: oprava má začít v dubnu, průjezd pak bude uzavřen úplně

Postoloprty – Oprava historického silničního mostu přes Ohři na okraji Postoloprt, u nějž již před čtyřmi roky odborníci pro prohlídce diagnostikovali poškozený stav a kvůli tomu přes něj řidiči už dlouhou dobu musí jezdit kyvadlově a provoz řídí semafory, začne podle současných předpokladů příští rok v dubnu. Most v té době bude pro dopravu kompletně uzavřený – nebude tedy průjezdný vůbec, v žádném omezeném režimu, ani se semafory. Stoupl i odhad na cenu za opravu mostu: náklady budou kolem 16 milionů korun. Původně radnice předpokládala částku deset milionů.

Most by měl být při opravách průchozí jen pro pěší

Informoval o tom František Stolarik z odboru rozvoje města Městského úřadu Postoloprty. Od letošního podzimu už je vydáno stavební povolení, město hned poté vypsalo veřejnou zakázku na firmu, která by zajistila opravu uvedeného mostu, po němž vede silnice z Postoloprt ve směru na Březno a Jimlín, dříve to také byla hlavní výjezdová cesta ve směru na Louny a Prahu. „Práce na opravě mostu začnou podle nynějších předpokladů v dubnu. Oprava bude vyžadovat úplnou uzavírku, což řidiče určitě nepotěší. Když půjde vše podle plánu, budou lidé moci most přecházet alespoň pěšky,“ uvedl František Stolarik v prosincovém vydání Zpravodaje města Postoloprty.

Problémy ukázala prohlídka expertů před čtyřmi roky

Most je ve zhoršeném technickém stavu od roku 2019, resp. tehdy to potvrdila prohlídka expertů. „Most má špatný stav křídel, do kterých zatéká, vznikají tam dutiny a trhliny, vypadávají kameny tvořící zdivo. Prokázala to odborná prohlídka, pak bylo nutné provoz na mostě omezit, aby objekt byl méně zatížen, než se opraví. Kyvadlový provoz a semafory kvůli bezpečnosti určil i dopravní inspektorát policie,“ vysvětlil starosta Postoloprt Zdeněk Pištora již letos na jaře.

Město již zaplatilo 600 tisíc za projektovou dokumentaci

Projekt na opravu mostu vypracovala firma Pontex sídlící v Praze, která se na dopravní stavby a z nich především právě mosty specializuje. Už jen za vypracování projektové dokumentace k budoucí nutné opravě zaplatilo město Postoloprty ze svého rozpočtu částku téměř 600 tisíc korun. Teď budou radnici čekat další milionové náklady za nutnou opravu.

Oprava bude trvat několik měsíců

Kyvadlový provoz se semafory nyní tedy bude na mostě platit celou zimu a pak ještě i do jara příštího roku. Potom začne oprava a s ní i úplná uzavírka mostu. Práce potrvají několik měsíců a teprve po nich bude most znovu průjezdný bez problémů v obou směrech, plynule a bez všech omezení.

(ilustrační foto nahoře: semafory a zábrany na mostě v Postoloprtech. Foto Mapy.cz)

ČTĚTE TAKÉ: Poškozený most v Postoloprtech: auta musí čekat u semaforů už skoro pět let

ČTĚTE TAKÉ: Provoz na poškozeném mostě už tři roky řídí semafor. Oprava by měla začít letos v létě

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech začala oprava oltáře v krásné kapli. Slavil i hlavní kostel na náměstí