V Postoloprtech začala oprava oltáře v krásné kapli. Slavil i hlavní kostel na náměstí

Postoloprty – V Postoloprtech začala rekonstrukce historického oltáře a lavic v krásné monumentální neorenesanční kapli na městském hřbitově. Práce odborné restaurátorské firmy se rozjely nyní v polovině října a potrvají až do srpna příštího roku. Během této doby nebude možné si prostory kaple pronajmout. Kapli občas využívají pořadatelé k některým větším smutečním obřadům nebo také například církevním setkáním.

Práce potrvají skoro rok

„Restaurátorské práce podle dohody s odbornou firmou probíhají nyní od 12. října a potrvají až do 31. srpna 2024. V tomto období nebude možné si kapli pronajmout,“ informovala Iveta Petřivalská, jednatelka společnosti Služby města Postoloprty, které kromě dalších činností zajišťují i údržbu a provoz městského hřbitova.

Město za obnovu zaplatí jeden milion korun

Restaurátoři v kapli opravují oltář a dva kusy historických lavic. Práce vede odborná firma Restaurátorské ateliéry Bárta, která sídlí v Hořicích u Jičína ve východních Čechách. V minulosti opravovala například světoznámý unikátní sedmimetrový třebechovický betlém, složený ze dvou tisíc vyřezávaných dřevěných dílů. Město vybralo tuto firmu pro svou veřejnou zakázku již letos v létě. Za opravu vybavení kaple zaplatí zhruba jeden milion korun. Kaple v severní části hřbitova byla vystavěna v roce v roce 1888 a o rok později vysvěcena. Československý stát ji zařadil mezi chráněné kulturní památky v roce 1958. 

Kostel na náměstí připomínal hned dvě slavná výročí

Významnou událost prožila o uplynulém víkendu (v neděli 15.10.) také další památka v Postoloprtech, jeden ze symbolů města: kostel Nanebevzetí Panny Marie na Mírovém náměstí. V kostele proběhla slavnostní mše k výročí 270 let od jeho dostavby (září 1753) a k výročí 80 let od jeho posvěcení od tehdejšího biskupa (říjen 1943). Události se zúčastnil i současný biskup litoměřické diecéze Jan Baxant. Ten posléze požehnal i sousednímu pečovatelskému domu na náměstí, který město nedávno nechalo rekonstruovat.

ČTĚTE TAKÉ: Krásná kaple v Postoloprtech bude mít nový oltář a lavice. Do práce se pustí odborní restaurátoři

ČTĚTE TAKÉ: Na náměstí v Postoloprtech mají být opraveny dvě sochy. Farnost žádá město o příspěvek

ČTĚTE TAKÉ: Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech

(na snímcích: krásná na kaple na hřbitově v Postoloprtech a dole nedělní slavnost v kostele Panny Marie na náměstí, úplně dole je biskup Jan Baxant. Foto Skejušan Púčik /1/ a Petr Synek /2/ . )