V zastupitelstvu kraje jsou dva muži z Loun a čtyři ze Žatce. Z Podbořanska tentokrát nikdo

Louny, Žatec – Šest mužů bude zastupovat svá města a celý okres Louny v zastupitelstvu Ústeckého kraje. Dva z nich jsou z Loun a čtyři ze Žatce. Z Podbořanska naopak v nadcházejícím volebním období nebude v krajském sboru nikdo. Rozhodli o tom lidé při uplynulých krajských volbách.

Ze Žatce byli do krajského zastupitelstva zvoleni Radim Laibl (ANO 2011), Petr Kubeš (KSČM), Jan Kranda a Vladimír Vlach (oba Česká pirátská strana). Z Loun budou ve sboru zasedat Milan Rychtařík (ANO 2011) a Michal Kučera (TOP 09).

Nemocnice, cyklostezka, centrum pro mládež…

Radim Laibl a Milan Rychtařík jsou shodně místostarostové svých měst. Oba byli do krajského zastupitelstva zvoleni už podruhé. „Ze zvolení jsem měl samozřejmě radost. Důvěra lidí mě těší, jsme rádi, že svou práci neděláme zbytečně. Děkuji všem lidem, kteří nás podpořili. V práci v zastupitelstvu kraje bych se chtěl zaměřit na některé stěžejní body, které by pomohly přímo našemu městu a okolí – zajistit lepší přístup kraje a jeho další jasnou strategii pro žateckou nemocnici, dořešit dostavbu cyklostezky Žatec – Nechranice, se kterou se nic neděje už deset let, zajistit zřízení technického a přírodovědného centra pro talentovanou mládež v budově bývalé zemědělské školy a zajistit opravu krajské silnice v oblasti kasáren u výjezdu na Louny,“ uvedl pro naši redakci Radim Laibl.

Spolupráce čtyř ve prospěch města

Podle něj je dobré a zajímavé i to, že v krajském orgánu budou působit hned čtyři lidé ze Žatce. „Tolik jich ještě nikdy v minulosti nebylo. Myslím, že je to pro město pozitivní, a věřím, že budeme i vzájemně dobře spolupracovat,“ dodal místostarosta.

Skok z jedenáctého na třetí místo

Poděkování voličům vyjádřil i místostarosta Loun Milan Rychtařík. „Velmi děkuji za hlasy i za důvěru. Jsem rád, že naše hnutí volby vyhrálo. Vysoký počet preferenčních hlasů pro mě a velký skok v kandidátce mě velmi mile překvapil. Budu se snažit důvěru nezklamat,“ uvedl Milan Rychtařík, který díky preferenčním hlasům poskočil z 11. příčky své kandidátní listiny až na třetí místo.

Vladimír Vlach je krajský předseda Pirátů

Jedním z nováčků v krajském zastupitelstvu bude Vladimír Vlach ze Žatce. Zkušenosti s politikou v regionech ovšem má, v Žatci na radnici je člen kontrolního výboru, jinak byl také nedávno – před necelým rokem – zvolen předsedou krajského sdružení České pirátské strany. „Zvolení jsem přijal s pokorou, věřím, že budu v krajském zastupitelstvu platným členem pro jeho dobrou práci. V minulém období mne velmi mrzelo, že o jediný hlas neprošlo schválení smlouvy s manželi Zemanovými, které mělo Žatci přinést zřízení galerie moderního umění. Podobným přešlapům bych rád předcházel a větší množství zastupitelů z našeho města v tom může být výhodou,“ sdělil politik, který pracuje v oboru IT a členem Pirátské strany je od roku 2018.

Neúspěch na Podbořansku

Z Podbořanska v novém volebním období v krajském zastupitelstvu nikdo zasedat nebude. Mandát tentokrát neobhájil ani Václav Beneš (KSČM), starosta Blatna, který v zastupitelstvu odpracoval už osm let. Jeho strana však měla letos špatný volební výsledek. „Považuji to za neúspěch, ale nedá se nic dělat. Respektuji výsledky voleb,“ uvedl Václav Beneš.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje má 55 členů. Lidí z okresu Louny je v něm šest, což je přibližně jeden z devíti.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)