Při volbách mohli hlasovat i vězni. Zapojili se ale jen muži, ženy neměly zájem

Nové Sedlo, Drahonice – 14:0. Tak dopadl zájem o uplynulé první kolo voleb do Senátu, pokud bychom ho převedli do sportovního žargonu a porovnali chuť hlasovat, projevenou ze strany mužů a žen, kteří jsou nyní ve výkonu trestu ve věznicích v okrese Louny. Ve věznici v Novém Sedle totiž hlasovalo čtrnáct odsouzených mužů, zatímco ve věznici v Drahonicích ani jedna z žen neprojevila zájem volit.

Z mužů volila přibližně čtvrtina

Informovala o tom Eva Koreneková, mluvčí věznice Nové Sedlo. „V této věznici je v současnosti 55 odsouzených mužů, kteří podle svého trvalého bydliště a dalších podmínek měli volební právo k volbám do Senátu za obvod Louny. Z nich čtrnáct se rozhodlo voleb zúčastnit a dali tedy svůj hlas některému z kandidátů,“ sdělila mluvčí. Volební účast v této věznici tak byla přibližně čtvrtinová.

Ženy hlasování „vypustily“

V Drahonicích podle stejných podmínek mohlo teoreticky volit sedm odsouzených žen, ale ani jedna z nich se hlasování nezúčastnila. „Volby v této věznici tedy neproběhly,“ dodala Eva Koreneková.

V ČR je nyní kolem 20 tisíc vězňů

Podle údajů Vězeňské služby ČR je v současnosti v ČR více než 19 800 vězněných osob. Z nich je kolem 18 tisíc mužů a necelé dva tisíce žen. V okrese Louny je jedna věznice určená pro muže (Nové Sedlo u Žatce) a jedna pro ženy (Drahonice u Podbořan). Obě tvoří společnou organizační jednotku s názvem Věznice Nové Sedlo.