Zlá noc na Blšance: zajímavá výstava teď v Žatci končí. Zájemci ji však budou moci vidět v Podbořanech

Žatec, Podbořany – Zajímavá výstava, která připomněla katastrofu v našem regionu v oblastech kolem říčky Blšanky před 150 lety, bude v žateckém muzeu pomalu končit. Zájemci mají na případnou návštěvu čas už jen poslední tři dny, výstava je přístupná již jen do neděle (17. 7.) Pokud by někdo zajít do muzea v Žatci nestihl, a přesto by chtěl zajímavou prezentaci vidět, dostane přece jen ještě jednu šanci: výstava o katastrofální povodni z května 1872 se totiž přesune hned od příštího týdne do Podbořan, kde pak bude zájemcům k dispozici až do konce září.

Lidé měli zájem, často chodili z regionů, kudy se voda prohnala

V Regionálním muzeu K. A. Polánka v Žatci byla výstava otevřena od konce dubna. A lidé projevili nemalý zájem jak o expozici, tak i o informace související s dávnou povodní. „Přicházelo velké množství návštěvníků. Často mezi nimi byli i lidé přímo z regionů, kudy se povodeň tehdy prohnala. Prohlíželi si, jak místa, která znají, tehdy vypadala, zjišťovali i další doplňující informace,“ uvedl na dotaz naší redakce Libor Šebek, průvodce žateckého muzea. Výstava v Žatci skončí v neděli, v pondělí se podle něj „začne rozebírat“ a pak už bude následovat přesun do Podbořan.

V Podbořanech bude výstava k vidění v kulturním domě

V Podbořanech budou panely s fotografiemi a dalšími dokumenty a textovými údaji vystaveny v prostorách kulturního domu na náměstí. „Pro veřejnost bude výstava v Podbořanech přístupná od 18. července do 30. září,“ vyplývá z pozvánky na webu města. První den by měla být expozice dostupná od 16 hodin. Autorem putovní výstavy je Český hydrometeorologický ústav, s námětem přišel jeho pracovník Jan Šrejber, který také výstavu v regionech zajišťuje a prezentuje.

Katastrofa připravila o život více než tři sta lidí

Povodeň na Blšance propukla 25. května 1872. Zasáhla Podbořansko a Žatecko, byla to jedna z největších přírodních katastrof na území současného okresu Louny i v některých dalších okolních regionech. Postiženy byly Kryry, Očihov, Stebno, Blšany, Libořice, Železná, Měcholupy, Holedeč a velmi mnoho dalších obcí. Při katastrofě zahynulo celkem 337 lidí a z nich 240 přišlo o život v obcích podél Blšanky. Další oběti byly z oblastí kolem Berounky a Střely, kde tisíciletá voda po extrémně silných přívalových deštích také řádila.

(na snímku nahoře: dubnové zahájení výstavy o katastrofě na Blšance v roce 1872 v muzeu v Žatci. Vpravo je autor výstavy Jan Šrejber, hydrolog z ČHMÚ Ústí nad Labem. Foto Regionální muzeum Žatec)

ČTĚTE TAKÉ: Noční úder vody: zahynulo více než tři sta lidí. Katastrofě na Blšance bude věnována neobvyklá výstava v muzeu

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: Roztrhané šaty, celá od bahna, vlasy plné chrastí. Ale přežila jsem, děkuji Bohu. Lidé vzpomínali na katastrofu na Blšance

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: dvacet lidí se utopilo mezi ledovými krami na Ohři v Košticích