První tři cedule už jsou v zemi. Nová naučná stezka na Žatecku vede k mohutným krásným dubům

Stroupeč, Žatecko – Tři nové velké cedule se zajímavými informacemi, které budou součástí nově vznikající naučné stezky, jsou už upevněné v zemi. „Brigádu“ dobrovolníků na předposlední srpnový víkend naplánoval Okrašlovací spolek Stroupeč. Nová naučná stezka pro turisty a další příznivce výletů, přírody, historie a zajímavostí vede právě v oblasti Stroupče, osady na levém břehu Ohře nad Žatcem, a věnuje se hlavně skupině památných dubů, starých více než pět set let, které rostou poblíž zámečku v blízkém okolí.

První tři cedule stály kolem 50 tisíc

„I když po předchozím horkém a suchém létě přišlo zrovna v tu dobu menší několikadenní období dešťů, což nám průběh prací trochu komplikovalo, nakonec se vše povedlo a první tři cedule na stezce už jsou upevněny a slouží veřejnosti. Chtěla bych moc poděkovat všem našim členům i dalším lidem, kteří nám přišli pomoci,“ uvedla Jaroslava Mangová, předsedkyně Okrašlovacího spolku Stroupeč. Náklady na výrobu cedulí a upevňovací práce na stezce činily přibližně 50 tisíc korun. Z toho 45 tisíc věnovala jako příspěvek na stezku Nadace Nexen Tire a zbytek přidal občanský spolek ze svých zdrojů. Po práci všichni účastníci ještě chvíli poseděli a popovídali, jako odměna pro ně bylo připraveno občerstvení v podobě pochoutek z grilu.

Nově vyznačená trasa pro turisty vznikne během září i na Podbořansku

Procházková stezka v okolí Stroupče není jediná nová značená cesta pro turisty, která vznikne během letošního roku v našem regionu. V průběhu září se k ní připojí také nově vyznačená trasa pro pěší turistiku, která povede od zámku ve Valči nedaleko Podbořan až do Mlýnců u Vroutku rovněž na Podbořansku. Tam se připojí k síti dalších turistických značených cest. Z Podbořanska, například od Vochlické rozhledny u Lubence či z dalších míst, tak bude možné dojít pěšky „podle značek“ až na zámek do Valče. Až dosud u tohoto krásného zámku mezi svahy Doupovských hor žádné značené turistické trasy nebyly. O změnu se zasadili členové nedávno vzniklé a velmi aktivní organizace Klubu českých turistů, pobočky Barokní Valeč. Loni vznikla pod patronací KČT Žatec také nově vyznačená turistická trasa Žatec – Stekník – Dolejší Hůrky.

ČTĚTE TAKÉ: Duby staré přes 500 let, vyzařuje z nich krásný klid. K velikánům na Žatecku povede nová naučná stezka

ČTĚTE TAKÉ: Žatec – Stekník – Dolejší Hůrky. Turisté značkaři v terénu namalovali a otevřeli novou trasu

ČTĚTE TAKÉ: Zlomené stromy na trasách. Nová sezona začala, značkaři budou mít zase práci

(na snímcích: vztyčování cedulí na nové naučné stezce u Stroupče na Žatecku. Foto Jaroslava Mangová)