Přechod v Lounech v blízkosti hlavního nádraží je bezpečnější. Na místě funguje nové osvětlení za 120 tisíc

Louny – Přecházení Husovy ulice v Lounech v místě, kudy vede pro pěší hlavní cesta na vlak na lounské nádraží, stojící jen malý kousek pod frekventovanou ulicí, bude pro obyvatele a návštěvníky města bezpečnější. Na značeném přechodu začalo sloužit nově vybudované osvětlení. Město Louny na něj využilo peníze, které dostalo jako příspěvek z grantu od Nadace ČEZ, jež se projektu bezpečných osvětlených míst pro chodce, tzv. oranžových přechodů, v českých městech a obcích věnuje už téměř deset let. Konkrétně jenom v Lounech je to už čtvrtý fungující „oranžový přechod“.

Nádraží, ordinace, bydlení…

„Cílem bylo zajistit bezpečné přecházení chodců na rušné komunikaci. Řada lidí tam směřuje k vlakovému nádraží, ale také třeba do bytových domů nebo lékařské ordinace, které jsou v nejbližším okolí,“ vysvětlila Eva Pavelková z Městského úřadu Louny, manažerka pro oblast dotací. Nadace ČEZ podle ní věnovala na osvětlení tohoto přechodu v Husově ulici částku 120 tisíc korun, instalaci všech prvků osvětlení přímo na místě zajistila Technická správa města Loun.

V Lounech jsou už čtyři oranžové přechody

Aktuálně jsou v Lounech už čtyři osvětlené „oranžové přechody“, které pro řidiče výrazně zlepšily viditelnost dění na přechodech a tím i bezpečnost chodců zejména v podzimním a zimním období, kdy jsou dlouhé večery, noci i ranní šera. Jeden přechod je u mostu Veslařů, druhý na Komenského náměstí a další dva jsou na dvou místech Husovy ulice. Ze sousedních blízkých měst jsou další například v Postoloprtech.

V ČR je těchto přechodů kolem dvou stovek

Nadace ČEZ se věnuje projektu osvětlování přechodů od roku 2013. Jenom v severních Čechách, v Ústeckém i Libereckém kraji dohromady, je v současnosti už kolem čtyřiceti takto vytvořených bezpečnějších přechodů. V celé ČR jich jsou nyní zhruba dvě stovky. „Moderní osvětlení každého z přechodů zvyšuje bezpečnost chodců o 65 procent. To je důležitý argument odborníků, a proto se programu Oranžové přechody věnujeme dlouhodobě,“ uvedla už loni ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

(ilustrační foto nahoře: osvětlený a díky tomu výrazně bezpečnější oranžový přechod v Příbrami. Foto město Příbram)

ČTĚTE TAKÉ: Bezpečnost pro chodce a cyklisty. Lidé v Žiželicích a Hořeticích si u silnic mohou sami brát reflexní samolepky

ČTĚTE TAKÉ: Přejezd v Lounech v Husově ulici bude bezpečnější. Nově tam přibudou závory

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech už pracují dva nové měřiče rychlosti. Řidiči, kteří udělají přestupek, mohou čekat od města pokuty