Svátky skončily, z náměstí mizí vánoční symboly. V Postoloprtech někdo poškodil dřevěný betlém

Postoloprty – Svátky z nedávného přelomu roku definitivně skončily, z náměstí v Lounech, Žatci i dalších městech tento týden už také zmizely přivezené vztyčené smrky, výzdoba a další vánoční symboly. V Postoloprtech uklízeli jen světelnou výzdobu a také dřevěný betlém, protože vánoční stromy v centru tam už podle dlouhodobé tradice používají živě rostoucí. Avšak při uklízení betlému se pracovníci setkali s nepříjemným překvapením: jeho část někdo poškodil.

Poškozen jeden ze tří králů a zvonička

„Betlém uklízeli naši pracovníci ve čtvrtek. Zjistili poškození jedné z figur a také dřevěné zvoničky. Pravděpodobně to způsobil jeden či více vandalů. Událost jsme ohlásili i na městskou policii,“ uvedla Iveta Petřivalská, jednatelka společnosti Služby města Postoloprty.

Pracovníci služeb města betlém opraví

Zvonička má přelomený dřevěný kůl, na němž stála, i trámek, na kterém visel zvonek. Ze zhruba desítky postav, tvořících betlém, vandal poškodil figuru zobrazující jednoho ze tří králů – ulomil mu hlavu. Postavy jsou vyrobené z dřevotřísky. Poškozené části odvezli pracovníci služeb města do dílny a zajistí jejich opravu.

Betlém vyrobily děti ze ZUŠ před třemi roky

Betlém vyrobily děti ze ZUŠ Postoloprty před adventem v roce 2018, je tedy jen zhruba tři roky starý. Jeho součástí je jedenáct postav, několik zvířat, dále také uvedená zvonička a chlév, kde se podle tradice měl narodit Ježíšek. Betlém byl umístěn na náměstí pod smrkem u budovy kina a knihovny. Tento stále živý strom řadu let město používalo k nazdobení jako vánoční, ale nyní poprvé se to změnilo. Smrk byl totiž poškozený během podzimu při vichřici, kvůli tomu přišel o řadu větví a značně zeslábl, a tak pracovníci služeb města a radnice vybrali k ozdobení jiný strom, rostoucí jen o malý kousek dál v zámecké zahradě. Betlém však i po těchto změnách zůstal na svém tradičním místě.

Strážníci teď kontrolují okolí zámku častěji

Městská policie přitom v posledních týdnech kontroluje dění v okolí zámku i zámek samotný častěji – město se totiž na podzim stalo novým vlastníkem této památky. „Dohodli jsme větší dozor městské policie, strážníci kontrolují objekt několikrát denně, i v noci, i uvnitř,“ sdělil tento týden na dotaz naší redakce v jiné souvislosti Zdeněk Pištora, starosta Postoloprt.

ČTĚTE TAKÉ: Mladší a štíhlejší nástupce v Postoloprtech už svítí. Je to první rozzářený vánoční strom ve městech okresu Louny

ČTĚTE TAKÉ: Smrk rekordman letos v Postoloprtech svítit nebude. Vichřice mu zlomila mnoho větví

ČTĚTE TAKÉ: Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech

(na snímcích: dřevěný betlém, který vyrobily děti ze ZUŠ Postoloprty v roce 2018. Úplně vlevo je dřevěná zvonička a na posledním snímku je její současný stav po vandalském útoku. Foto ZUŠ Postoloprty a Služby města Postoloprty)