Opuštěná velká stará papírna: už tento rok se v ní začne stavět kuželna a prostory pro archiv. Bude to největší letošní investice města

Žatec – Opuštěný areál bývalých papíren v Žatci by se měl letos začít upravovat. Z prázdných zděných hal po někdejší továrně v ulici Volyňských Čechů v sousedství prodejny Lidl vzniknou po přestavbě moderní prostory pro ukládání tisíců dokumentů v městském archivu a také pro sportování: další část objektu bude totiž sloužit jako kuželna. Přestavba bude největší investicí letošního roku, se kterou ve svém rozpočtu počítá město Žatec.

Celkové náklady přes 62 milionů korun

Celkové náklady mají totiž přesáhnout 62 milionů korun. Tento odhad rozpočtu přitom ale vznikl už loni na jaře, kdy oproti současnosti platily ještě nižší ceny stavebních materiálů, prací, ale i energií. Město Žatec zřejmě nebude platit celou částku úplně samo, protože má přislíbenou dotaci ze státního fondu na podporu investic v regionech, a to v programu brownfieldy, zaměřeném právě na přestavbu, modernizaci a nové způsoby využívání opuštěných bývalých průmyslových objektů.

Město by mělo dostat dotaci – přibližně polovinu celkové částky

„Tato dotace na přestavbu další části bývalých papíren by měla činit 33,5 milionu korun,“ informovala Kateřina Mazánková, vedoucí odboru rozvoje města Městského úřadu Žatec. „V současnosti probíhá výběrové řízení na firmu, která by objekt přestavěla podle zakázky města. Chtěli bychom, aby stavební práce začaly co nejdříve ještě během letošního roku a aby rekonstrukce skončila do konce roku 2023,“ popsala Kateřina Mazánková v lednu ve zpravodaji města.

Papírny vznikly už „za Rakouska“

Papírny v Žatci vznikly už za Rakouska-Uherska, továrna začala vyrábět v době kolem roku 1880. Podnik byl později znárodněn, po roce 1990 vystřídal několik vlastníků, nakonec „papírna“ v Žatci zcela ukončila výrobu v roce 2002. Město se stalo vlastníkem opuštěného rozsáhlého objektu v roce 2006. O osm let později nechalo provést rekonstrukci první části budov, kterou pak začalo využívat Regionální muzeum K. A. Polánka. To v ní má od roku 2015 moderní depozitář pro část svých sbírek a také nově vzniklé výstavní a přednáškové prostory, nazvané velmi výstižně – Stará papírna.

K depozitáři pro muzeum přibudou i podobné úložné prostory pro archiv

Moderní kuželnu bude po výstavbě a předání provozovat sportovní kuželkářský klub TJ Lokomotiva Žatec, jehož stará kuželna u autobusového nádraží je už v havarijním stavu. Město Žatec zase uvítá výrazně větší kapacitu pro ukládání dokumentů do městského archivu, protože současné prostory jsou velmi stísněné a zároveň už dost zaplněné.

ČTĚTE TAKÉ: Nová kuželna v papírnách, šatna pro nohejbalisty. Rada města doporučila schválit dva nové sportovní záměry

ČTĚTE TAKÉ: Nádraží v Žatci je nová kulturní památka. Nechybělo moc, aby další koleje byly i před budovou – tramvajové

ČTĚTE TAKÉ: Prostor před nádražím v Žatci čeká proměna. Přesunou se tam i zastávky meziměstských autobusů

(na snímcích: papírna v Žatci v době své největší slávy přibližně před sto lety a dole podoba areálu v současnosti. Foto Regionální muzeum Žatec)