Čtyři týpí, dva totemy a loď Cedník. Nová indiánská osada v Lounech slaví úspěch u dětí i v televizi

Louny – Třetí měsíc již je v provozu novinka, která vyrostla v těsném sousedství koupaliště v Lounech: stylová „indiánská vesnička“ se čtyřmi vysokými stany týpí, ohništěm, dvěma totemy a kánoí s humoristickým jménem Cedník. Děti ji na místo chodí obdivovat od června, během prázdnin zejména v červenci v ní pár skupin i přespalo. Zajímavé prostředí také přilákalo několik zájemců i třeba jen na odpoledne k oslavě narozenin v neobvyklém duchu.

Nové zážitky pro letošní léto

„Stavěli jsme ji od května, většinu věci jsme tam udělali vlastními silami, například oplocení a podobně. Jsme moc rádi, že se dětem a lidem líbí,“ uvedl na dotaz naší redakce Jan Macháček, ředitel Lounské správy plaveckých areálů (LSPA). Jeho organizace zajišťuje provoz městského koupaliště v Lounech i kryté plavecké haly v témže městě. Právě u koupaliště nové zázemí pro „indiány“ vzniklo jako určité zpestření a nová nabídka zajímavých zážitků před letošním létem.

Rada města schválila využití peněz od dárců

K vytvoření indiánské vesničky pomohly i finanční dary od několika sponzorů, zejména firem z regionu. Náklady na materiál a vytvoření se pohybovaly zhruba kolem 115 tisíc korun. Rada města Loun nyní na konci července schválila, že LSPA může ve svém účetnictví a dokumentaci využít „rezervní fond vytvořený z peněžních darů“ na financování indiánské vesničky.

Přespat může na místě až zhruba dvacet lidí, atraktivní je to hlavně pro děti

Neobvyklá atrakce u městského koupaliště vzbudila i zájem médií včetně těch nejznámějších a největších. V polovině července natočila o vesničce svou reportáž pro zpravodajství z regionů Česká televize. Čtyři indiánské stany mají kapacitu na přespání až dvaceti lidí, možnost využily hlavně různé dětské skupiny s vedoucími. Na místě je možné udělat si táborák, opéci buřty, zahrát na kytaru a podobně, samozřejmě také zajít se osvěžit na koupaliště. Hygienické zázemí, tedy WC a umývárny, jsou pro „obyvatele vesničky“ k dispozici neustále, 24 hodin denně.

Léto se vrátí o víkendu, milovníci vody si koupaliště ještě užijí

Koupaliště teď v posledních dnech zhruba na dva týdny osiřelo, protože léto v ČR si dalo na přelom července a srpna až neobvykle dlouhou pauzu. Den co den pršelo a teploty se pohybovaly jen kolem patnácti stupňů, takže počasí připomínalo spíš počátek října. Ale teď se má zase umoudřit a od soboty (12.8.) je ohlášený návrat léta a teploty blížící se třicítkám. Totéž má pokračovat i příští týden, takže milovníci slunce a vody si koupaliště o prázdninách určitě ještě užijí. Vesnička se stany a totemy je pro ně také pořád připravena k nastěhování.

ČTĚTE TAKÉ: Velká sláva na Statku Oblík: sympatická Petra Kvitová tam měla svatbu

ČTĚTE TAKÉ: Ze zámku v Pátku bude možné přeplout Ohři na druhý břeh. Dárci pomohli k obnově přívozu

ČTĚTE TAKÉ: V pavilonu se na podzim bude měnit 14 oken. Město se chystá hledat nového provozovatele pro celé výstaviště

(na snímcích: nová indiánská vesnička u koupaliště v Lounech, nadšené děti a také reportér České televize. Foto Lounská správa plaveckých areálů)