Skoro milion korun každý rok. Škody po vandalech musí platit města Louny i Žatec většinou ze svých rozpočtů

Louny, Žatec – Čtyři sta až pět set tisíc korun – to je průměrná roční částka, kterou v posledních letech shodně musí vynakládat podobně velká města Louny i Žatec na to, aby napravila škody, které způsobili vandalové. V obou městech dohromady je to někdy i kolem jednoho milionu. Za to už by mohlo být třeba pěkné zbrusu nové hřiště pro děti nebo třeba dva altánky k posezení do parků pro seniory.

Jsou to přitom úplně „zbytečně“ vynaložené investice – kdyby noční ničitelé buď spali, nebo vybíjeli svou energii třeba při sportu, nemuselo by se nic napravovat, radnicím by peníze zůstaly v rozpočtech a mohly by se využít na jiné projekty k rozvoji měst.

Stromky pod hradbami si moc dlouhý život neužily

Aktuálně vandalové v noci na začátku srpna zaútočili na stromky v prostoru u Rákosníčkova hřiště v odpočinkové lokalitě s trávníkem a lavičkami pod městskými hradbami v Žatci. „Stromky byly vysazeny teprve letos na jaře, moc dlouhý život si neužily. Šlo o mladé javory,“ potvrdil Tomáš Kassal, tiskový pracovník Městského úřadu Žatec.

Nedávno, před necelým rokem, v úplně stejné lokalitě vandalové zničili mladé okrasné keře a květiny, vysazené v mobilních nádobách před budovou ZŠ Petra Bezruče. Velké květináče byly hezky barevné, aby pěkně esteticky doplňovaly prostor, kudy chodí děti do školy, a jejich barvy nebo rostliny uvnitř nočním útočníkům ze záhadných důvodů zřejmě velmi vadily.

Rozbitá kašna s vodotryskem, zbořené přístřešky, zapálený ohýnek, ulomená socha…

To rozhodně není všechno: v posledních pěti letech už dokázali vandalové jenom v Žatci například také rozbít kašnu s vodotryskem na náměstí, zbořit dva dřevěné přístřešky s posezením na břehu Ohře (u jednoho z nich to udělali tak, že do něj dokonce vjeli autem), přeříznout kabel s přívodem elektřiny pro osvětlení na lávce přes řeku. V Lounech zase někomu hodně překážely nové lavičky a další mobiliář, instalované do parku u výstaviště jen pár dní předtím, a tak je vyvrátil, nějaká prkna přelámal a počmáral. Zničené mladé stromky, dokud na jejich přelomení ještě síla člověka stačí, jsou podobně jako v Žatci běžný jev. Nechybělo ani rozdělání „ohýnku“ ve zkamenělém stromě coby estetickém prvku na Rynečku nebo utržení olovnice na soše Benedikta Rejta.

Nejvíce pomáhají kamery, ale i tak mnoho pachatelů unikne

Při odhalování pachatelů vandalismu nejúčinněji pomáhají kamery a tzv. fotopasti. Pokud se podaří získat spolehlivý záběr pachatele při činu, města nebo jiní majitelé poškozené věci po něm následně mohou vymáhat škodu a pachatel může být i stíhán za trestnou činnost. Úspěšnost odhalování pachatelů je v těchto případech různá – a je ovlivněná i místy, kde mohou být umístěny kamery, nebo také i různými typy vandalské činnosti. „Například jen při případech sprejerství byly v roce 2016 zaznamenány škody v celé ČR skoro 56 milionů korun. Objasněno bylo tehdy zhruba jen 23 % případů – hlavně díky kamerám,“ uvedla Petra Krajíčková v odborné studii Možnosti a mantinely obcí v boji proti různým formám vandalismu, vydané v roce 2018. „V kategorii výtržnictví, kam spadají i případy úmyslného fyzického poškozování majetku, třeba zaparkovaných aut, hrobů na hřbitově, památek či významného městského mobiliáře, byla úspěšnost objasnění vyšší – asi kolem 70 %,“ dodala autorka. Výtržnictví se ale kvalifikuje a šetří jako trestný čin až od určité vyšší intenzity anebo způsobené škody; jinak se drtivá většina „běžnějších“ vandalských činů obvykle posuzuje jen jako přestupek.

ČTĚTE TAKÉ: Vyvrácená značka, přeříznutý kabel pro světla, kohout s vodou puštěný na noc. Vandalové dělají škody u řeky a také na hřbitově

ČTĚTE TAKÉ: Vandalové poškodili oblíbený altánek u řeky. Zřejmě do něj vjeli autem

ČTĚTE TAKÉ: Neznámí útočníci zničili nově vysazené stromky v Lounech. Město hledá pachatele. Jiní mladíci v Plzni se přišli přiznat

(Na snímcích: stromky poničené po útoku vandalů letos na začátku srpna pod hradbami v Žatci. Vysazeny byly jen před pár týdny. Foto Město Žatec – Tomáš Kassal)