Vandalové zničili nově vysazené stromky v Lounech. Město hledá pachatele. Jiní mladíci v Plzni se přišli přiznat

Louny, ČR – Dva malé čerstvě vysazené duby zničili neznámí vandalové v aleji mezi Louny a Dobroměřicemi. Stromky byly ještě velmi mladé s úzkým kmínkem a jsou nevratně poškozené – mají v půli přelomený kmen a jsou odsouzeny k uschnutí.

Město zkouší dohledat pachatele

„Stromky měly doplnit další velikány, chráněné mohutné duby, které rostou v této aleji. Teď jsou ale zničené a dospělosti už se nedožijí. Smysl tohoto ničení je pro mě zcela nepochopitelný,“ uvedl místostarosta Loun Vladimír Hons. Město se teď pokouší najít pachatele, po nichž by vymáhalo případnou náhradu škody. Incident podle místostarosty společně řeší pracovníci města, firmy pečující o zeleň i strážníci městské policie. Jednou z možností je třeba prověření kamerových záznamů z okolí.

V celé ČR každý rok vandalové zahubí tisíce stromů

Není to samozřejmě první ani poslední případ tohoto druhu. V celé ČR každý rok vandalové zahubí tisíce malých nebo i větších stromů. Škody jdou do statisíců, protože náklady na vysazení jednoho nového stromku činí několik tisíc korun. Pokud vandal zničí už vzrostlejší strom, například ovocný, anebo okrasný či s jinou kulturní hodnotou, je vyčíslená škoda často ještě vyšší.

V Libochovicích vlezli do uzavřeného zámeckého parku

V blízkém okolí Loun řádili pachatelé letos například v Libochovicích. Na konci ledna, v době, kdy byly zámek i park pro veřejnost uzavřené kvůli zimní přestávce, neváhali vlézt do chráněného turistického areálu a v parku poškodili mnoho vzácných keřů. „Škody budou velmi vysoké, možná i přes milion, park je národní kulturní památkou,“ uvedla tehdy Michaela Prokopová, kastelánka zámku.

V Plzni se dva pachatelé přišli omluvit, pak pomohli vysadit nové stromy

Na Zlínsku letos v březnu vandalové poškodili při jednom „zátahu“ dokonce rovnou více než sto stromů. V tomto případě šlo o vzrostlejší ovocné stromky v sadu, zejména švestky, a škoda byla vyčíslena na 250 tisíc korun. Rovněž v březnu řádili dva chlapci ve věku kolem 18 let v centru Plzně – pod vlivem alkoholu poničili pět velkých květníků s rostlinami i keři, například rododendrony. Jejich řádění kolem 4. hodiny ráno zachytila kamera, a když na případ upozornila média, mladíci se přišli přiznat. „Za svůj čin se omluvili, říkali, že je to mrzí, že jednali v opilosti a nerozvážnosti mladého věku,“ uvedla Kristýna Švédová z nadačního fondu Plzeň sobě. Mladíci podle ní přijali výzvu fondu, že škodu mohou odpracovat, a ke konci května ve spolupráci s fondem přišli pomoci vysadit jiné nové stromy na náměstí Republiky.

(na snímku nahoře: jeden ze stromů, který v srpnu v Lounech přelomili vandalové. Foto Městský úřad Louny)

ČTĚTE TAKÉ: Vandalové poškodili oblíbený altánek u řeky v Žatci. Zřejmě do něj vjeli autem

ČTĚTE TAKÉ: Z parku v Lounech bude malá botanická zahrada. Chybět nebudou ani budky pro netopýry

ČTĚTE TAKÉ: Odborník ošetří dvacítku stromů v dubové aleji u cesty do Dobroměřic. Mezi nimi bude i památný velikán

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře jsme pomáhali vysadit desítky stromů