Dobrá zpráva z národního parku: konečně je požár u konce, hasiči oheň zlikvidovali

Děčínsko, Lounsko – Obrovský požár v Národním parku České Švýcarsko, který zachvátil nejrozsáhlejší území v dějinách ČR, po třech týdnech náročného zásahu konečně končí. Hasičům se oheň podařilo zlikvidovat a během pátku (12. 8.) předají celou plochu zpět správě národního parku. U přírodní katastrofy se postupně vystřídalo celkem až kolem šesti tisíc hasičů z mnoha míst Čech i Moravy. Pomáhali také hasiči z Lounska, Žatecka i Podbořanska.

Několik desítek hasičů bude na místě i dál hlídat situaci

„V národním parku nikde už viditelně nehoří. Oheň by měl být zdolán a oblast lze předat,“ informoval v pátek pro ČTK generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček. Na místě přesto podle něj ještě i po předání zůstane několik desítek hasičů, kteří i po uhašení budou pár dní kontrolovat situaci. „Přibližně sedmdesát dobrovolných hasičů bude v terénu hlídat případná skrytá ohniska. V osadě Mezní Louka zůstane v provozu prozatímně zřízená hasičská stanice a v ní bude držet služby kolem čtyřiceti profesionálních hasičů, je to šest jednotek. S jejich službou v místě počítáme zatím do konce srpna,“ vysvětlil Vladimír Vlček.

U zásahu se vystřídalo kolem šesti tisíc hasičů z celé ČR

Obrovský požár v Českém Švýcarsku v oblasti Hřenska a okolí vypukl ve velkých vedrech v polovině prázdnin, v neděli 24. července. Oheň postupně zasáhl plochu až 1200 hektarů. U zásahu se vystřídalo celkem až šest tisíc hasičů. Při největším nasazení jich bylo v plné práci v terénu přes dva tisíce najednou. Při zásahu velmi výrazně pomohli i hasiči z okresu Louny. Velící štáb přivolal k pomoci při požáru kromě profesionálních hasičů (HZS) i mnoho jednotek sborů dobrovolných hasičů (SDH). K ohni do Hřenska během požáru na náročné mnohahodinové nebo několikadenní zásahy opakovaně vyjížděli například dobrovolní hasiči z Cítolib, Postoloprt, Kryr, Krásného Dvora či Žatce.

Dosud největší lesní požár před deseti lety zachvátil 200 hektarů, teď to bylo šestkrát víc

Dosud nejrozsáhlejší lesní požár na území ČR podle statistik hasičů se odehrál v květnu 2012. Tehdy u Bzence na Hodonínsku hořelo přes 200 hektarů lesa. Hašení tehdy trvalo čtyři dny a do zásahu se zapojilo přes 1500 hasičů, uvedl už v roce 2019 server iDnes.cz. Nynější katastrofa v Českém Švýcarsku svým rozsahem tuto událost několikanásobně překonala.

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Měsíční krajina, popel je všude. Hasiči se blíží k ukončení zásahu u obřího požáru v národním parku

ČTĚTE TAKÉ: Plocha zasažená požárem je proti úterku čtyřicetkrát větší. Na místě pomáhají hasiči z Cítolib, Kryr, Postoloprt i Žatce

ČTĚTE TAKÉ: Zásah u Kryr trval jedenáct hodin, moc jsme toho nenaspali. Pozor – sucho se vrací, hasiči i lesáci varují před rizikem požárů v lesích

(na snímcích: hasiči z Cítolib v průběhu srpna u požáru v Českém Švýcarsku. Foto SDH Cítoliby)