Měsíční krajina, popel je všude. Hasiči se blíží k ukončení zásahu u obřího požáru v národním parku

Děčínsko, Lounsko, Žatecko, Podbořansko – Po skoro dvou týdnech zásahu se hasiči konečně blíží k brzké finální likvidaci požáru v Národním parku České Švýcarsko. Vyhráno ale ještě pořád není, plocha zasažená požárem klesla zhruba na třetinu. U nejrozsáhlejšího požáru v dějinách České republiky i v pátek (5. 8.) stále zasahuje více než tisíc hasičů z celé země. V lokalitě celý tento týden pomáhali opět také dobrovolní hasiči z Lounska, Žatecka i Podbořanska.

Tuny popela místo trávy a mechu

Místo stromů trčí k nebi černé ohořelé kmeny, místo mechu, trávy nebo borůvek jsou na zemi obrovské pláně pokryté tunami šedobílého popela. Aktuální situaci v Hřensku a okolních lesích na plochách po požáru ukazují fotky, které na místě pořídili právě hasiči z okresu Louny. Stejně jako v první polovině velkého požárního zásahu i nyní v jeho druhém týdnu v národním parku pracovali dobrovolní hasiči z Cítolib, Kryr, Postoloprt i Žatce. Přidali se k nim i kolegové z Krásného Dvora.

V pátek stále zasahovalo více než tisíc hasičů

Aktuálně v oblasti Hřenska a okolí zasahuje více než tisícovka hasičů, povolaných z mnoha regionů ČR. Zasaženou plochu s aktivním průběhem požáru se podařilo zmenšit z více než tisíce hektarů na současných asi 390 hektarů, uvedla v pátek ČTK. Zásah hasičů v národním parku trvá již třináct dnů. „Pomalu se blížíme k likvidaci, kterou jsme původně odhadovali už na pátek, ale komplikací je stále obrovské horko a nedostatek dešťů,“ řekl v pátek pro ČTK ředitel HZS ČR Vladimír Vlček. Konec zásahu a likvidace požáru se předpokládá v nejbližších dnech, potom se budou moci evakuovaní lidé vrátit do svých domovů. Z oblastí bezprostředně ohrožených ohněm bylo v průběhu požáru evakuováno více než sto lidí.

ČTĚTE TAKÉ: Průlom v národním parku: hasiči po více než týdnu dostali obří požár pod kontrolu

ČTĚTE TAKÉ: Hasičům se stále nedaří zkrotit obří požár. Chlapi z Lounska pomáhají i během víkendu

ČTĚTE TAKÉ: Plocha zasažená požárem je proti úterku čtyřicetkrát větší. Na místě pomáhají hasiči z Cítolib, Kryr, Postoloprt i Žatce

(na snímcích: krajina v Českém Švýcarsku po obrovském požáru a technika hasičů z okresu Louny v lokalitě. Foto SDH Cítoliby, SDH Kryry, SDH Postoloprty a SDH Žatec)