Památné stromy Ústeckého kraje. Zajímavá výstava začíná tento týden v Lounech

Louny – Po zajímavé jarní a letní výstavě o ptácích a jejich hnízdech se teď muzeum v Lounech bude věnovat dalšímu tématu z oblasti přírody a regionu: v pátek (5. 8.) začne nová výstava s názvem Památné stromy Ústeckého kraje. Představí celou řadu neobvyklých stromů, které jsou v našem kraji památkově chráněny.

Autorem je botanik z muzea v Mostě

Autorem výstavy je Vít Joza, botanik Oblastního muzea v Mostě. Výstava je putovní, objevila se už v několika dalších severočeských městech. Její autor a odborník na rostliny i dřeviny napsal o významných stromech v Ústeckém kraji také stejnojmennou knihu. „Památných stromů, stromořadí nebo skupin, které jsou chráněny, je v našem kraji nyní přibližně 420. Publikace popisuje asi třetinu nejvýznamnějších těchto stromů, popsány jsou i některé další mimořádné, avšak dosud nechráněné stromy, anebo také stromy už zaniklé,“ uvedlo mostecké muzeum před dvěma roky při představování uvedené knížky.

Zájemci mají možnost návštěvy až do listopadu

Výstava v Oblastním muzeu v Lounech začne v pátek 5. srpna od 16 hodin a potom bude pro zájemce k dispozici až do 13. listopadu. „Lidé se dozvědí mnoho zajímavého o stromech s neobvyklým věkem, vzrůstem, dendrologickou či krajinnou hodnotou i o stromech zvlášť významných i z hlediska naší historie,“ přiblížil Jiří Matyáš, ředitel Oblastního muzea Louny.

(na snímku nahoře: lípa v Nepomyšli na Podbořansku, stará asi tři sta let – jeden z památných stromů našeho kraje. Foto Markéta Petrová)

ČTĚTE TAKÉ: Ztracený svět a 110 (k)roků. Zajímavé výstavy o turistice a historii jsou v Lounech i v Rakovníku

ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu

ČTĚTE TAKÉ: Velká sláva v muzeu v Lounech: skoro po třech letech znovu otevře svou opravenou hlavní budovu