Ztracený svět a 110 (k)roků. Zajímavé výstavy o turistice a historii jsou v Lounech i v Rakovníku

Louny, Rakovník – Kdo má rád turistiku a s ní kromě výletů také historii a zajímavosti o tomto hnutí v regionu, může se zajet podívat do Rakovníka, kde od počátku prázdnin je otevřena výstava s názvem KČT Rakovník – 100+10 turistických (k)roků. Potrvá až do nástupu podzimu a zájemcům přibližuje mnoho zajímavostí z historie a činnosti klubu turistů v Rakovníku, který letos slaví 110 let od založení. Další velmi zajímavá výstava věnovaná turistice a historii se spoustou atraktivních fotek je od konce června pro návštěvníky k dispozici také v Oblastním muzeu v Lounech.

Dort byl stylový: turistická nášivka

Výstava v Rakovníku je umístěna v pěkném prostředí Galerie Samson s kavárnou. Zájemci ji mohou navštívit až do 23. září, potom skončí. Návštěvníci při vernisáži mohli ochutnat i stylový dort vyrobený jako velká turistická vlajka s nášivkou a emblémem KČT Rakovník. „Pokřtěna byla také nová brožura o turistice na Rakovnicku a byl jsem velmi potěšen, že jsem se mohl stát jedním z jejích kmotrů,“ uvedl Jiří Homolka, předseda celostátního Klubu českých turistů (KČT), který nechyběl mezi pozvanými hosty. Odbor KČT Rakovník má v současnosti kolem 120 aktivních členů, organizace v tomto městě byla založena v září 1912. Pro turistické hnutí a pro zájem o výlety do přírody hledá nové nadšence i mezi dětmi, pravidelně spolupracuje například s tamním Domem dětí a mládeže.

Skvělé záznamy doby od fotografa Karla Goszlera

Další velmi zajímavou výstavu přibližující zrod turistiky jako nového fenoménu ve stejné době zhruba před sto lety mohou lidé vidět také v Oblastním muzeu v Lounech, které od konce června po předchozí několikaleté rekonstrukci pro návštěvníky znovu zpřístupnilo i svou hlavní budovu v domě Sokolů z Mor. Výstava má název Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera – Lounsko a turistika před 100 lety. Tento skvělý talentovaný fotograf a také velký propagátor turistiky žijící v Lounech ve své pozůstalosti zanechal stovky fotografií, které vynikajícím a i umělecky originálním způsobem zachycují a dokumentují život v Lounech a okolí v době na přelomu 19. a 20. století. „Pro výstavu její autoři vybrali 135 nejkrásnějších fotografií z let 1890-1930,“ upřesnil ředitel lounského muzea Jiří Matyáš.

Dva muži byli uvedeni do Síně slávy české turistiky

Unikátní výstava v Lounech, originálním způsobem zachycující život lidí v našem regionu a jeho postupné proměny na počátku minulého století, v muzeu nyní zůstane jako stálá expozice. Průkopník nových oborů, fotografování i turistiky, Karel Goszler (1865-1936) byl v červnu uveden do Síně slávy české turistiky. Podobně tam s ním putoval i Jan Renner, což je velká osobnost počátků turistiky na Rakovnicku. Funkcionáři KČT a s nimi i představitelé měst oba muže ocenili během vernisáží uvedených výstav.

ČTĚTE TAKÉ: Velká sláva v muzeu v Lounech: skoro po třech letech znovu otevře svou opravenou hlavní budovu

ČTĚTE TAKÉ: Létání a úžasná rodičovská péče. V Lounech bude už jen posledních pár dní výstava o ptácích a jejich hnízdech

ČTĚTE TAKÉ: Tip na výlet: Majestátní kaple ukrytá v lesích na pomezí Lounska a Rakovnicka. Vedle ní kdysi bydlel i poustevník

(na snímcích shora dolů: sladká oslava při vernisáži turistické výstavy v Rakovníku a dole dva snímky Karla Goszlera z Lounska. Záběr od řeky v Lounech dokumentuje nejen rozvoj fenoménu výletů a turistiky na lodičkách, ale také například i probíhající tehdejší rekonstrukci Chrámu sv. Mikuláše. Foto Klub českých turistů a Oblastní muzeum Louny)