Léto na Nechranicích: hladina je teď velmi nízko, ale prázdninové pohodě to nepřekáží

Nechranice – Hladina Nechranické přehrady, největší vodní nádrže v severních Čechách, se rychle blíží ke kótě 264,5 metru. Té má dosáhnout v srpnu a bude to znamenat rekordně nízký stav hladiny v přehradě za poslední řadu let. Povodí Ohře snižuje obsah vody v nádrži a výšku hladiny průběžně už od května kvůli dokončení plánovaných prací na tělesu hráze.

Hladina je proti dubnu níž o čtyři metry

Normální stav hladiny na Nechranicích bývá kolem nadmořské výšky 268 metrů. Ještě letos v dubnu měla hladina výšku 268,4 m. V té době už pracovníci Povodí Ohře ovšem avizovali plánované odpouštění vody na léto. Dnes, v neděli 24. července v 8 hodin ráno, byl stav hladiny podle údajů o měření ze stránky Povodí Ohře na kótě 264,58 m. V první polovině června měla voda na Nechranicích ještě přes 266 metrů.

Klesání bude pokračovat už jen jeden týden

Jak bude snižování hladiny dál probíhat? V současnosti už se blíží ke konci, voda bude klesat už jen jeden poslední týden. „K 1. srpnu chceme snížit hladinu na kótu 264,50 metru,“ vysvětlil už letos v dubnu Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře Chomutov. Na této nejnižší hodnotě budou lidé z povodí pak hladinu udržovat skoro celý srpen, v plánu jsou nejméně čtyři týdny. Během nich budou probíhat důležité opravy na hrázi, týkat se budou hlavně bezpečnostního přelivu. V září pak už hladina začne stoupat a přehrada se začne opět napouštět. „Do konce září zvedneme výšku hladiny přibližně na 265 metrů a potom od října už necháme hladinu postupně přiblížit k běžnému normálu, tedy ke 268 metrům,“ uvedl Jan Svejkovský. „Některé části stavby na hrázi potřebujeme mít při určitých plánovaných zásazích takzvaně na suchu, aby bylo možné práce kvalitně a bezpečně provést. Proto musíme v určitých etapách stav hladiny celé přehrady snížit,“ vysvětlil.

Některé loďky „uvízly“ na souši

Voda v přehradě je nyní velmi nízko a potrvá to tak až do konce prázdnin. Nádrž odhalila velké holé kamenité břehy i odkryté betonové bloky u hráze, mnoho rybářských nebo jiných loděk po poklesu hladiny také „uvízlo“ na souši vzdáleno řadu metrů od přístupu k vodě, pokud je majitelé nestačili při manipulaci s vodou včas průběžně přesouvat blíž k hranici ustupující přehrady.

Pohoda v kempech i při rybaření, jen se k vodě musí kousek dál

I když je hladina nyní velmi nízko, letní atmosféru a pohodu přehrady si výletníci a její příznivci i tak užívají. Kempy jsou v provozu, jachtařské kluby také, přehrada je čistá a zatím bez sinic, koupat se dá, rybáři také naplno tráví příjemné chvíle na březích se svým koníčkem. Jenom se prostě musí dojít „k vodě“ nebo „do vody“ zhruba o šest až deset metrů dál, než jak byli návštěvníci přehrady zvyklí z minulých let.

Největší přehrada na severu Čech

Nechranická přehrada na pomezí Žatecka a Kadaňska je největší vodní plocha v severních Čechách a pátá největší v celé ČR. Z nádrží v celé střední Evropě má nejdelší sypanou hráz o délce přes tři kilometry. Postavena byla v letech 1961-1968. Současná rekonstrukce hráze má skončit až v roce 2024, ale většinu prací lze udělat i při běžné výšce hladiny.

ČTĚTE TAKÉ: Hladina Nechranic po čtyřech letech znovu rekordně klesne. Nejníž bude voda v srpnu

ČTĚTE TAKÉ: Hřiště pro děti, terasa ze tří stran, lodičky u řeky. Takhle může vypadat oblíbená restaurace Chaloupka v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Skvělá duševní hygiena, nádherný klid v přírodě, říká voják, který rád fotí ptáky u Ohře

ČTĚTE TAKÉ: Ohře začíná v Německu. Postupně chci popsat celý její tok, říká autor nové knížky se zajímavými fotkami

(na snímcích: přehrada Nechranice s aktuální nízkou hladinou vody a odhalenými břehy v červenci 2022. Foto Lucie Nováková /1/, Martin Procházka /1/ a Libor Želinský /4/).