Skvělá duševní hygiena, nádherný klid v přírodě, říká voják, který rád fotí ptáky u Ohře

Klášterec, Žatec – Ledňáčky, čápy, volavky, ale i vrabce, pěnkavy a mnoho dalších ptáků v krásných záběrech z okolí řeky Ohře pravidelně zachycuje Štěpán Malast (40), milovník fotografování a procházek v přírodě. Když zrovna pták není po ruce, není problém „cvaknout“ nějaký jiný motiv z přírody, třeba zajíce nebo veverku. Štěpán pracuje více než dvacet let jako voják české armády a toulky kolem řeky s fotoaparátem v ruce jsou pro něj skvělým aktivním odpočinkem.

Procházky s šestikilovou výbavou

„Na procházkách v přírodě jsem teď přibližně od prosince skoro každý den. Nedá se říct, že by to byl nějaký extra relax pro tělo, často se vracím docela unavený, většinou s sebou tahám až šestikilovou výbavu. Ale je to výborná duševní hygiena – během svých výprav nemyslím na nic jiného, obklopuje mě ten klid v přírodě, skvěle si odpočinu,“ vysvětluje Štěpán Malast, který má v armádě hodnost kapitána. V minulosti byl i na misi v Afghánistánu, nyní už je šestnáct let u 4. brigády rychlého nasazení v Žatci.

Fotografem na misi v Afghánistánu

„Fotografovat jsem začal přibližně před dvaceti lety na vojenské vysoké škole v Brně, ještě více jsem tomu propadl po dalších deseti letech – tehdy jsem vzal svůj první plnoformátový foťák na misi do Aghánistánu. Od té doby jsem fotil prakticky pořád. Právě v Afghánistánu jsem začal o fotkách, kompozici, záběrech a dalších parametrech víc přemýšlet. Jak vše udělat, aby výsledné fotky byly co nejlepší a nejzajímavější. Některé snímky pak byly oceňované, dodnes jsem na některé hrdý,“ vzpomíná Štěpán, který byl na misi v roce 2009.

Ptáci jsou v pohybu, to je prostě výzva

Po návratu se věnoval portrétování svých dvou dcer, kterým je dnes 12 a 15 let, a díky otci mají dívky perfektní památku na to, jak vyrůstaly. Štěpán bydlí v Klášterci nad Ohří a v poslední době se specializoval na snímky z přírody, zejména technicky náročné, ale krásné záběry zvířat. „Ptáky jsem začal fotit loni v prosinci. Koupil jsem si nový teleobjektiv a byla to pro mě výzva zachytit je nějakým atraktivním způsobem, což je na začátku velmi těžké, protože jsou vlastně pořád v pohybu,“ vysvětluje Štěpán. Nejčastěji fotí v Klášterci nad Ohří, přímo u řeky Ohře. „Je tam nepřeberné množství ptactva a já to mám jen kousek od našeho domu, takže v pohodě mohu odejít denně na hodinu či dvě ven a hned mám spoustu příležitostí na pěkné záběry,“ říká nadšený fotograf.

Fotím pro radost a vystavuji na sítích

V minulosti se svými snímky uspořádal i několik výstav, účastnil se i pár soutěží, v poslední době je publikuje už jen na sociálních sítích. „Je to nejjednodušší. Fotím si už jen víceméně pro radost. Pak vyberu snímky, které se mi líbí, a vystavím je na sítích, je to rychlé, jednoduché,“ říká Štěpán. Z hlediska techniky používá většinou vybavení od firmy Canon, ale opatřil si například i dva extra širokoúhlé objektivy korejské značky Samyang. Celkem má tři fotoaparáty a k nim několik objektivů, občas prý fotí i jen jednoduše na telefon.

Další velké koníčky: divadlo a sbírání

Štěpán je u armády od svých osmnácti let, studoval na Vojenské akademii v Brně, potom byl tři roky na velitelství na Doupově. Posledních šestnáct let je u žatecké brigády, kde působil v logistice nebo také jako velitel bojové roty. A focení přírody není jediný koníček, při němž si odpočine po náročném dni mezi tvrdými chlapy vojáky: Štěpánova duše zřejmě tíhne k uměleckým oborům, protože jeho další zálibou je divadlo. „Věnuje se mu moje manželka, která pracuje jako učitelka, i naše dvě dcery. Divadlo je taková naše druhá rodina. Ostatně i se ženou jsme se poprvé potkali a seznámili v divadle. Jako ochotník hraju už 25 let,“ říká Štěpán Malast. Kromě toho je i vášnivý sběratel různých zajímavých předmětů, sbírá pivní sklenice, historické mince, známky… „Tohle dělám už od dětství, sbírám kdeco, skoro všechno se mi líbí,“ směje se Štěpán, který rozhodně ani chvíli nemá čas se nudit.

ČTĚTE TAKÉ: Pár telefonátů a pak už mě pustili, směje se fotografka z Podbořan. Jedna z mála, kdo nafotil vojáky ve vznikajícím slavném příběhu

ČTĚTE TAKÉ: Výtvarník Tomáš se vrátí na místo činu. Namaluje obraz i na druhou plochu pod mostem v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Milovník přírody a krajiny nachodí každý rok tisíc kilometrů. Často ho doprovází i desetiletý syn

(Na snímcích jsou ptáci z okolí Ohře v Klášterci a větší zvířata jsou z Krkonoš z okolí Špindlerova Mlýna. Na fotce úplně dole je autor snímků Štěpán Malast s dcerou Hankou při vycházce k řece. Foto: Štěpán Malast)