Doušek vody a příjemná vůně jara v lese. U studánky je nová lavička

Hříškov, Hvížďalka – Pracovníci Lesů ČR obnovili v krajině v posledních letech několik stovek lesních studánek. A někde se iniciativy chopili i sami místní obyvatelé. Například na Hvíždalce u Hříškova na Lounsku letos brzy zjara přibyla u tamní studánky nově vyrobená a instalovaná lavička pro výletníky ke krátkému odpočinku a posezení.

Pěkné místo k odpočinku

„Lavičku vyrobil a ke studánce upevnil Petr Štola, obyvatel osady Hvížďalka, která je nejmenší místní částí naší obce Hříškov,“ uvedla starostka Hříškova Jana Kalašová. „Chtěla bych mu za obec poděkovat. Pro lidi, kteří jsou na vycházce v okolí pramene, je to určitě příjemné místo k odpočinku,“ sdělila.

Stačí jen vzít hrnek nebo lahvičku, voda je pitná

Lavička na místě přibyla v průběhu března. Pramen vody má stříšku už z dřívějších let, voda je čistá a zdravá, dá se běžně pít. „Stačí jen přinést si s sebou vlastní hrneček nebo lahvičku a pak je možné bez problémů pít. S douškem přírodní vody si všichni mohou užít příjemnou vůni jara v lese,“ popsala poeticky starostka. Okolí studánky je také příjemné a čisté, protože o místo se pravidelně starají lidé z Hvížďalky, pečují o něj i v rámci pravidelných jarních úklidů.

Lesní voda prý může i léčit

Voda z uvedené studánky, někdy nazývané U Habru, může mít podle některých tvrzení i léčivé účinky, uváděl znalec lesa a přírody našeho regionu František Havlíček v odborném časopise Lesu zdar. Článek vyšel již v roce 2010 a popisoval i některé další lesní studánky na Lounsku, Žatecku a Podbořansku.

(na snímku nahoře: nová lavička u studánky na Hvížďalce po upevnění v průběhu března. Foto Obec Hříškov)

ČTĚTE TAKÉ: Výlety budou příjemnější. Lesáci obnoví v krajině více než 300 studánek, přidají přístřešky i lavičky

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Pojď za mnou, kde jsi? Takhle to nevyfotíš. Lesáci řežou vánoční stromky

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: lesy připomínaly dějiště války. Zabitý hajný má pomníček v Žerotíně