OBRAZEM: Pojď za mnou, kde jsi? Takhle to nevyfotíš. Lesáci řežou vánoční stromky

Lounsko, Žatecko – „Vyfotit, jak řežu stromky? Jasně, to není problém. Pojďte tady za mnou!“ Vousatý mladý lesník v kombinéze Lesů ČR se usměje a potom i s motorovou pilou rázným rychlým krokem zmizí mezi třímetrovými borovicemi a další hustou směsí lesních dřevin. Kolem mě prosviští jeho pes Cita. Za dvě vteřiny nikoho z nich už vůbec nevidím. Na takhle neprostupné houští jsem už dlouho nenarazil. Potom se někde aspoň pět metrů daleko ozve vrčení pily a praskot padajícího stromku. Ani jsem nestihl foťák dát k oku, natož ho nějak připravit a najít potřebný záběr. Celou dobu jen přemýšlím, jak vlastně překonat všechny ty větve, trny, pichlavé jehličky. „Kde jste? Klidně pojďte blíž! Musíte až ke mně, jinak tu fotku neuděláte!“ směje se zdálky lesníkův hlas.

Stovka stromků jen z okolí Tuchořic

Lesník Antonín Seman (24) mě provází revírem v oblasti poblíž Tuchořic a Markvarce na pomezí Žatecka a Lounska. Svůj rajón dobře zná. Od ledna se stane revírníkem, tedy novým vedoucím hospodářem lesního revíru Tuchořice. „Každý rok před svátky jenom v tomto našem revíru při prořezávkách porostu vyberu pro zákazníky kolem osmdesáti až sta vánočních stromků. Většinou to jsou borovice, zhruba jen jedna pětina jsou smrčky. Jiné stromky jako vánoční nepoužíváme,“ vysvětluje Antonín Seman.

Stálí zákazníci chodí k revírníkovi každý rok

Stromky od Lesů ČR si většinou kupují stálí zákazníci, kteří se každý rok vracejí. „Obvykle to jsou lidé z vesnic tady v okolí. Před svátky sami kontaktují lesníka, nebo někoho z lesní správy. Vědí už, na koho se obrátit. Pro uříznuté stromky si pak sami přijedou k revírníkovi,“ popisuje Antonín Seman. Jak říká, stromky vhodné k uříznutí před svátky tipuje v porostech ve svém revíru už přibližně od léta. Na řezání pak přichází řada obvykle kolem 10. prosince.

Lesní správa Žatec má deset revírů a každý rok dodá lidem 700 vánočních stromků

Revír Tuchořice je jedním z deseti lesních revírů poskládaných na teritoriu Lounska, Žatecka a Podbořanska, o které pečují Lesy České republiky, lesní správa Žatec. „Dohromady je to asi 14 tisíc hektarů lesní půdy. Naše lesní správa každý rok dodá zákazníkům přibližně 700 vánočních stromků,“ říká žatecký lesní správce Matouš Bechynský (39).

Stromky k prořezu se vybírají podle odborných měřítek

I když se to laikovi může zdát jednoduché, vybrat vhodné vánoční stromky z porostů je podle něj docela náročný proces. „Neznamená to jen přijít do lesa, vzít pilu a uříznout jakýkoli první strom, na který narazíte. Stromky musí být souměrné, estetické, bez křivých kmenů, větví či jiných defektů, jinak by se neprodaly. Zároveň je ale musíme vybírat i podle našich odborných měřítek pro kultivaci a rozvoj lesní krajiny. To znamená, že k prořezávkám musíme vybírat jen takové stromky, aby nám později na tom daném místě v lese nechyběly. Vyřezáváme stromky jen z míst, kde je jich moc a vzájemně si konkurují při růstu, také musíme hlídat, aby v porostu nezůstávala holá místa,“ upřesnil lesní správce.

Asfaltové lesní cesty se v prosinci zamykají na závoru – kvůli zlodějům v autech

V době před svátky se lesáci z Lesů ČR snaží co nejvíce zabránit i pokusům o krádeže vánočních stromků. Například takových, kdy zloději přijedou autem k lesu, v něm uříznou stromek, naloží ho a odfrčí pryč. „I proto vždy od začátku prosince zamykáme všechny možné závory přehrazující zpevněné asfaltové cesty mířící do nitra lesů,“ vysvětlil Matouš Bechynský. V posledních letech se sice podle něj situace kolem krádeží stromků v lesích zlepšila, ale přesto se vždy najde pár jednotlivců, kteří tuto činnost před svátky dělají. „Je to lepší v tom, že jde jen o jednotlivé krádeže, a ne už o hromadné řezání v organizovaných skupinách. Přibližně před deseti lety jsme tu ale měli případ, kdy nám vícečetná parta vyřezala kolem čtyřiceti stromků najednou v lokalitě u Velké Černoci. Případ tehdy řešila policie,“ vzpomněl si Matouš Bechynský, který u Lesů ČR pracuje už patnáct let a ve funkci lesního správce je čtyři roky.

Stromky putovaly i jako dar do nemocnic

Lesy ČR ze svých zdrojů letos dodaly i stromky do nemocnic – byl to dar myšlený i jako poděkování zdravotníkům a potěšení pacientů v letošním náročném roce, kdy všichni bojují s koronavirem. V celé ČR dodali lesníci smrčky a borovice přibližně do 80 nemocnic, celkem šlo asi o 430 stromků. „Naše lesní správa dodala stromky do nemocnic v Lounech a Žatci. Bylo jich jedenáct,“ upřesnil Matouš Bechynský.

(Na snímcích jsou lesáci Antonín Seman /v čepici/, Matouš Bechynský a pes Cita při prořezávání stromků u Tuchořic, foto Libor Želinský)