Strom rekordman se krášlí až dvacet hodin. V Postoloprtech a okolí teď září 25 tisíc ozdobných světel

Postoloprty – Patnáct vysokých vánočních stromů v Postoloprtech a spádových vesnicích, další tři jako „zakázka“ pro obec Výškov. Šest svátečně nasvícených kaplí na vesnicích, čtyři velké budovy přímo v Postoloprtech. Dohromady je to 25 tisíc světelných bodů a kolem dvou kilometrů světelných řetězů. To všechno tvoří pěknou večerní předvánoční atmosféru v Postoloprtech a okolí, o kterou se už od podzimu musí postarat pracovníci Služeb města Postoloprt.

Začíná se už v říjnu

„První montážní práce začínají už v říjnu. Ozdoby věšíme za každého počasí, takže někdy nám prší za krk, jindy zase třeba hodně fouká nebo už i mrzne. Začínáme s dostatečným předstihem, chceme mít vše přichystáno tak, aby se veškerá výzdoba mohla rozsvítit o první adventní neděli,“ popsal Zbyněk Jurčák, který se v Postoloprtech a okolním regionu už řadu let tradičně stará o svítící předvánoční výzdobu.

Svítí i radnice, bazén, pošta…

„Letos naši pracovníci kromě světel na vánoční stromy instalovali i 56 svítících ozdob na stožáry v Postoloprtech a dalších padesát ve Výškově a Počeradech. V Postoloprtech jsme nasvítili radnici, bazén, infocentrum a nově i budovu s pobočkou České pošty. Ve vesnicích v okolí jsme rozsvítili šest kaplí,“ připomněla Iveta Petřivalská, jednatelka společnosti Služby města Postoloprty.

Nejvyšší živý vánoční strom roku 2006

Zajímavou historii má za sebou postoloprtský vánoční strom a patří k němu i náročné zdobení. Strom na náměstí v rohu u knihovny a zámecké zahrady je stále živý a na místě trvale roste údajně od padesátých let minulého století. Do centra Postoloprt se tak žádný strom nemusí odnikud přivážet, není třeba ho nikde řezat. V roce 2006 byl tento strom zapsán do české databáze rekordů jako nejvyšší žijící strom v České republice, který se pravidelně používá jako vánoční. Tehdy měl přes dvacet metrů. Později ho sice jiné pravidelně zdobené smrky v ČR ve výšce předstihly, takže „rekordman“ se už teď uctívá jinde, ale lidé v Postoloprtech mají svůj vánoční symbol stejně pořád rádi.

Zdobení „rekordmana“ trvá až dvacet hodin

„Jeho zdobení trvá vždy až dvacet hodin. Je to velká zodpovědnost. Děláme vše pro to, abychom tento hlavní náš strom žádným způsobem nepoškodili. Hlavní naše krédo je, že vytváříme všechno pro naše město a jeho obyvatele a vánoční výzdobu pak hlavně pro ty nejmenší, ať mají na Vánoce stejně krásnou a barevnou vzpomínku jako my,“ vysvětlil Zbyněk Jurčák.

Na snímcích je nazdobený živý vánoční strom a nedávné adventní trhy na postoloprtském náměstí. Foto Richard Petřivalský (3) a Libor Želinský (2).ČTĚTE TAKÉ: Je tady advent. Kdo chce vidět první rozsvícení vánočního stromu na náměstí, musí jít na internet

ČTĚTE TAKÉ: Adventní trhy jsou povolené, na sobotu se chystají třeba v Postoloprtech. Ale pozor – nesmí se pít svařák

ČTĚTE TAKÉ: Nová neobvyklá ozdoba v Žatci: obří adventní věnec za 200 tisíc korun