Za pár dní je tady zápis. Část rodičů uvažuje o odkladu, nelíbí se jim představa výuky na dálku u prvňáků

Louny, Žatec, ČR – V oblasti školní výuky v současné chaotické době neplatí žádná zažitá pravidla, drtivá většina dětí a studentů sedí už řadu týdnů či měsíců doma, kamarády poznávají jen po hlase a s učiteli komunikují pouze přes počítač. Zvláště na základních školách by učitelé mohli vyprávět romány: den co den někomu „nejde wifina“, jinému „vypadává kamera“ nebo „nefunguje zvuk“, a tak to jde pořád dokola. Nikdo nedokáže říci jasně, kdy by se mohlo vyučování, zajišťující předepsanou kvalitu výuky i znalostí a probíhající podle standardních měřítek a normálně ve školních budovách, obnovit. Do toho všeho se ještě přiblížila doba zápisů budoucích prvňáků do základních škol. Nelze se ani moc divit, že u mnoha rodičů sílí hlasy, že rozumnější bude požádat o odklad a nechat své šestileté dítě ještě rok ve školce, dokud se situace kolem Covid-19 neuklidní, protože v tomto školském „systému“ opravdu není o co stát, natož aby existovala šance, že se dítě „přes počítač“ naučí číst a psát při komunikaci na dálku s člověkem, kterého předtím osobně nikdy ani nevidělo.

Zápis v Žatci: lístek do schránky nebo telefonát

Zápisy proběhnou už za necelý měsíc – a stejně jako loni to bude zase bez přítomnosti dětí i rodičů ve školách. Například města Louny i Žatec už zveřejnila termíny zápisů a potvrdila, že všude budou probíhat „distanční“ formou, tedy na dálku a bez účasti dětí a rodičů při zápisu přímo ve škole. „V Žatci to bude ve všech základních školách od 15. do 30. dubna. Rodiče mohou zapsat své dítě do školy formou vyplněného zápisového lístku, který v uvedeném termínu vhodí do schránky v budově školy, již si vybrali. Případně se mohou domluvit telefonicky přímo v dané škole a zjistit další podrobnosti kolem zápisu pro své dítě,“ uvedl Tomáš Kassal, informační pracovník města Žatce.

Zápis v Lounech: internet, lístek do schránky, obálka poštou nebo poslední dva dny jeden z rodičů osobně

V Lounech město vyhlásilo zápis na termín od 12. do 22. dubna. A metody tam jsou ještě modernější: například ve škole ZŠ J. A. Komenského rodič, pokud sám nechce, nejenže nemusí s žádným lístkem ani chodit dovnitř, ale nemusí se dokonce ke školní budově ani vůbec přibližovat. Stačí vše poslat po internetu. „Všechny žádosti a formuláře rodiče najdou na stránkách naší školy, stejně tak i další potřebné pokyny. Po vyplnění mohou vše pohodlně odeslat do školy přes internet. Komu tento způsob nevyhovuje, může samozřejmě také zápisové listiny přijít vhodit do schránky na dveřích školy, nebo je i poslat klasickou poštou v obálce. Kdo by si nevěděl rady se žádným z předchozích způsobů, může se do školy dostavit osobně, a to jen ve dnech 21. a 22. dubna. Ve vestibulu budovy bude připravena služba, která převezme vyplněné žádosti, případně je zájemcům pomůže stáhnout, vytisknout a vyplnit,“ vysvětlila Dana Tužilová, ředitelka školy.

Prvňáci se číst a psát na dálku nenaučí

Děti na základních školách až na pár týdnů výjimek s krátkodobým uvolněním nedocházejí k výuce do škol už více než rok. O něco déle pobyli v lavicích nejmladší žáci, prvňáčci a druháci, ale od počátku března znovu den co den „sedí doma u počítačů“ i oni. Vyhlídky do budoucnosti jsou nejisté a některá média upozornila, že za této situace se rodiče budoucích prvňáků rozhodně nebudou příliš hrnout k zapsání dítěte a že pro mnohé z nich, pokud mají tu možnost a dítě v odpovídajícím věku, které do školy ještě nenastoupilo, bude rozumnější variantou požádat o odklad. „Rodiče předškoláků znepokojuje představa současné distanční výuky v prvních třídách, při které se dítě samo bez dozoru dospělého číst a psát jen stěží naučí, ale také další praktické věci, jako například povinné nošení roušek po celý den ve školní třídě. V mateřských školách povinné nejsou,“ uvedl server Lidovky.cz.

Každý rok nastupuje v průměru přes 100 tisíc prvňáčků

Do škol v České republice v rolích prvňáčků každý rok nastupuje více než 100 tisíc dětí. U předškoláků žádají rodiče vždy přibližně u pětiny děti o roční odklad zahájení povinné školní docházky. Odborníci očekávají, že letos tento podíl bude vyšší.

(Snímek nahoře: Prvňáčkové a jejich rodiče při prvním školním dnu loni v září v Žatci. Tehdy ještě netušili, že do své třídy k výuce nebudou chodit celých deset měsíců, ale mnohem méně. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Na ZŠ 28. října v Žatci přišla třicítka prvňáčků

ČTĚTE TAKÉ: Můžu si něco zobnout nebo si i nalít panáka. Rodiče objevují výhody on-line třídních schůzek

ČTĚTE TAKÉ: Co bude s tradičním domem dětí a mládeže? Radní ho chtějí sloučit se školou. Budova už dětem zřejmě sloužit nebude