Můžu si něco zobnout nebo si i nalít panáka. Rodiče objevují výhody on-line třídních schůzek

Louny, Žatec – Počítač, sluchátka, oči přišpendlené k monitoru a soustředěné na to, co říká náš pan pedagog nebo naše paní učitelka tam kdesi v dálce. Děti takhle tráví několik hodin denně už řadu týdnů. A teď si to na vlastní kůži brzy vyzkoušejí i jejich rodiče. Školy kromě „distanční výuky“ totiž zavádějí stejný „distanční on-line model“ i pro třídní schůzky, dny otevřených dveří nebo jiné formy kontaktů s rodiči.

Když někomu nepůjde se připojit, děti rády pomůžou

Listopad je tradičním termínem pro čtvrtletní třídní schůzky a některé školy v ČR už uspořádaly on-line schůzky minulý týden, jiné se k tomu chystají na nejbližší dny. Například ZŠ Petra Bezruče v Žatci. „Naše on-line třídní schůzka proběhne v úterý 24. listopadu vpodvečer. Účast je dobrovolná, chci se s rodiči podělit o názory a zkušenosti s probíhající distanční výukou. Rodičům jsem psala s předstihem maily, připojit se mohou úplně stejným způsobem, jako se připojují jejich děti každý den k výuce. Pokud by jim to nešlo, mohou se obrátit buď na mě, nebo právě na své děti, které jim určitě poradí – i to jsem jim napsala,“ uvedla Jana Karasová, třídní učitelka v pátém ročníku.

V Lounech je připraven on-line celý Den otevřených dveří

Na Gymnáziu Václava Hlavatého v Lounech dokonce proběhne formou on-line celý den otevřených dveří. Termínem je čtvrtek 26. listopadu. „Na tento den byl původně naplánovaný Den otevřených dveří takzvaně v normální podobě, tedy s osobní přítomností návštěvníků ve škole. Jenže vláda znovu prodloužila nouzový stav a většina institucí včetně škol je nadále pro veřejnost uzavřena. Proto jsme se rozhodli, že tento den otevřených dveří uspořádáme v mimořádné podobě a proběhne ve formě videokonference,“ vysvětlil Daniel Syrovátko, ředitel gymnázia.

Zájemci v Lounech se mohou objednat do dvou skupin

Lidé se mohou objednat na čas do dvou skupin od 16.00 nebo od 17.30 hodin, diskutovat s nimi budou „po síti“ ředitel školy i jednotliví učitelé. „Každému odpovíme na všechno, co ho zajímá, především se budeme věnovat informacím o možnostech studia, přijímacího řízení a podobně,“ upřesnil ředitel. Hned jak to aktuální epidemiologická situace v zemi dovolí, gymnázium podle něj v jiných termínech v prosinci či lednu uspořádá i další dny otevřených dveří ve standardní podobě s možností osobní návštěvy.

Pozitivní ohlasy: můžeme jíst, pít a po schůzkách jsme brzy doma

A jak neobvyklý kontakt se školou pomocí internetu hodnotí sami rodiče tam, kde už třídní schůzky touto formou proběhly? Z ohlasů na sociálních sítích je patrné, že některé věci na třídních schůzkách zůstávají při starém, některé novinky se jim naopak líbí. „Jak přežít třídní schůzky on-line, kde se rodiče jeden přes druhého hádají, kolik hodin denně mají děti sedět u počítače? Ještě že se u toho dá občas něco jíst,“ napsala s nadsázkou Kateřina Sodomková z Prahy. „Ještě že si u toho člověk může občas nalít i panáka,“ doplnil do diskuze jeden z jejích kamarádů. A výhody oceňují i sami učitelé. „Úplně skvělé je to, že z této každopůlroční taškařice konečně jednou přijdu brzy domů,“ napsal Filip Dušek z Prahy, učitel gymnázia, který řídil třídní schůzky právě z domova.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)