Pár telefonátů a pak už mě pustili, směje se fotografka z Podbořan. Jedna z mála, kdo nafotil vojáky ve vznikajícím slavném příběhu

Podbořany, Postoloprty – Stovky vojáků v uniformách z první světové války, na ramenou pušky, u opasků plechové helmy, a také ostré bajonety. Mladí muži v této výstroji a s batohy pochodovali lesní stezkou mezi borovicemi v oblasti Krásného Dvora a Buškovic u Podbořan. Při zkouškách měli přes ústa trochu neobvykle roušky, ale pro záběry „naostro“ si je samozřejmě sundali.

Oblast u Buškovic hlídala ochranka

Filmový štáb americké společnosti Netflix natáčel v pondělí na Podbořansku scény do vznikajícího díla Na západní frontě klid podle slavného románu Ericha Maria Remarqua. Filmaři si pronajali lokalitu na jeden den, oblast hlídala ochranka, aby náročnou práci technického a uměleckého týmu s mnoha herci a komparzisty, vyžadující i klid a přesnost, nenarušoval nikdo zvenčí.

U závor stáli chlapi s vysílačkami, chovali se striktně, ale velmi slušně

Fotografka Laurencia Helásková z Podbořan byla jednou z mála, komu se podařilo dostat až do blízkosti natáčení a nafotit snímky herců a komparzistů v kostýmech při nacvičování filmového děje. Většinu ostatních zájemců ochranka dál nepustila, mohli si „cvaknout“ maximálně auta štábu na parkovišti nebo stany se zázemím a složenou techniku. „Silnice byly uzavřené v různých směrech, u závor stáli chlapi s vysílačkami. Až na místo natáčení jsem se dostala díky tomu, že mám smlouvu na fotodokumentaci pro město Podbořany. Město předtím filmařům vydávalo souhlas pro natáčení ve svém katastru. Po několikerém telefonickém ověřování mě nakonec ochranka dala svolení jít až k místu natáčení, ale řekli mi, že se nesmím přiblížit na více než pět metrů – jak kvůli protiepidemickým opatřením, tak i proto, abych nenarušovala filmové záběry. To jsem jim zaručila s tím, že mám teleobjektiv, takže není problém fotit z trochu větší vzdálenosti, a pak už mě pustili. Chovali se ke mně striktně, profesionálně, ale velmi slušně,“ popsala v úterý své zážitky na dotaz naší redakce Laurencia Helásková.

Zkoušení jen s respirátory, až před záběrem naostro mohly jít z tváří dolů

Jednou ze zajímavostí bylo, že všichni herci, ale i členové štábu, měli při zkouškách záběrů nasazené respirátory. Až před finálním spuštěním kamery a natáčením si je vždy na daný moment sundali. „Členové štábu mi říkali, že kvůli současné pandemii dodržují i oni všude, kde teď jsou, velmi přísná opatření. Všichni jsou pravidelně testovaní, přesto i při zkouškách záběrů ještě bez kamer nacvičují filmový děj vždy v respirátorech,“ upřesnila Laurencia Helásková, která se fotografování věnuje už přes čtyřicet let. Natáčení zadokumentovala pro potřeby města Podbořan, jeho kroniky a k dalším účelům. Minulý rok vyhrála hlavní cenu v soutěži Fotograf roku, kterou pořádá časopis Foto Video. Uspěla s fotografií zařazenou do kategorie Respekt k přírodě.

Stejní filmaři točí i v Postoloprtech

Nový snímek Na západní frontě klid kromě Podbořanska natáčejí filmaři také v okolí Postoloprt. Na jednom ze statků tam vznikají scény z filmové polní nemocnice. V hlavní roli nového filmu hraje Daniel Brühl, umělec s německými a španělskými kořeny, který v minulosti zazářil například ve filmu Good Bye, Lenin!, komedie z doby budování socialismu v NDR, oceňované i u diváků v České republice. Později hrál také postavu Nikiho Laudy, legendárního pilota F1, ve filmu Rivalové.

ČTĚTE TAKÉ: Tramvaj, letadlo, armádní vozidla. U zatáčky ve Pšově vzniká nový technický skanzen

ČTĚTE TAKÉ: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků

ČTĚTE TAKÉ: Tři bunkry v Lounech mají nový maskovací nátěr. Z jednoho nadšenci vybourali 11 tun betonu, který tam nalili okupanti

(na snímcích: vojáci v kostýmech z doby první světové války při natáčení u Buškovic. Foto Laurencia Helásková)