Tramvaj, letadlo, armádní vozidla. U zatáčky ve Pšově vzniká nový technický skanzen

Pšov – Vesnička Pšov na trase mezi Žatcem, Podbořany a Blšany je známá tím, že je v ní výchovný ústav, úspěšný klub sportovních šipkařů, a také velmi ostrá silniční zatáčka, která je podle některých údajů nejnebezpečnější v republice. A teď do ní možná začnou jezdit návštěvníci kvůli nové zajímavosti: jen kousek od uvedené zákruty na zahradním pozemku „parkuje“ tramvaj, letadlo a několik vojenských vozidel.

Na parcele vedle hlavní silnice Plzeň – Žatec – Most vzniká skanzen historických vozidel. Vytváří ho Štěpán Čurda (39), který řadu let pracuje v oblasti dopravy, před čtyřmi lety začal v oboru i podnikat. Bydlí v Žatci a mnoho svých aktivit provozuje hlavně na Podbořansku, některé i v dalších regionech.

Žlutá tramvaj přijela z Plzně

Hned za plotem pod zatáčkou po pravé straně silnice ve směru od Plzně trůní na betonových podstavcích žlutá tramvaj i s koly a vztyčeným sběračem pro trolejové vedení. Nový majitel ji koupil od dopravních podniků v Plzni. „Váží šestnáct tun. Na objednanou nákladní soupravu ji musely v Plzni naložit dva jeřáby a tady ve Pšově ji zase dva jeřáby sundávaly a upevňovaly na místo,“ popisuje Štěpán Čurda (na hlavním snímku nahoře). Zajímavostí je, že tramvajový vůz nebyl starý ani vyřazený, ale je stále normálně funkční. Ještě letos na jaře běžně jezdil po plzeňských ulicích, o čemž svědčí i letáky zvoucí na kulturní akce na Plzeňsku s datem konání v létě a na podzim 2020, které jsou vylepené uvnitř vozu.

Letadlo připutovalo ze Znojma

V zahradě jsou i další zajímavé „kousky“: malé ultralehké letadlo, které připutovalo od původního majitele ze Znojma, malý tank, v garáži je ukryté pojízdné vojenské kino nebo také terénní vozidlo Land Rover. Celkem je nyní ve Pšově pět strojů, některé další má majitel ještě ve Vysokých Třebušicích a chystá se je také přesunout do „skanzenu“.

Majitel plánuje otevření na jaro

Ten pak plánuje otevřít pro veřejnost. Kdy to bude? „Uvidíme, jak se podaří vyřídit všechna potřebná povolení a úkony na úřadech, ale chtěl bych to stihnout od příští turistické sezóny. Tedy někdy na jaře že už by mohli začít chodit návštěvníci,“ popisuje své představy Štěpán Čurda. V areálu kromě běžných prohlídek by mohly podle něj probíhat i různé příležitostné akce – srazy majitelů a příznivců historických vozidel, promítání pod širým nebem z uvedeného pojízdného armádního kina, malí návštěvníci si budou moci pohrát i na novém menším dětském hřišti.

Nový pomocník už je na cestě

Pomáhat ostatně určitě budou i děti samotného tvůrce skanzenu. „Mám čtrnáctiletou dceru, ale ta zatím velký fanoušek historických a armádních vozidel moc není, což je ovšem u žen asi normální. Třeba to ještě přijde,“ směje se Štěpán Čurda. V rodině však čekají další přírůstek v prosinci, a na cestě je chlapec. „U něj si myslím, že ten si tady mezi auty a dalšími stroji bude hrát pořád, jestli bude po mně,“ říká majitel, který dříve pracoval u vězeňské služby, potom byl dlouho řidičem a dispečerem v různých dopravních firmách. Jako řidič autobusu občas jezdí i dnes i při svém podnikání.