V prvním kole bitvy o Senát je rozhodnuto: postoupili Ivo Trešl z Rakovníka a Vladimír Drápal z Loun

Louny, Rakovník – Ivo Trešl, lékař a zastupitel z Rakovníka (na snímku dole vlevo), a Vladimír Drápal, občanský aktivista a dřívější dlouholetý ředitel divadla v Lounech (snímek vpravo), postoupili do druhého kola senátních voleb v okresech Louny a Rakovník. Příští týden na ně čeká finálové klání, ve kterém voliči, jejich spoluobčané z regionu, definitivně rozhodnou o tom, kdo z nich bude na příštích šest let novým senátorem v Parlamentu ČR.

Oba nasbírali nejvíce hlasů v prvním kole a vybojovali si právo postupu do druhého kola. Vítězem prvního kola je Ivo Trešl, který kandiduje za hnutí Starostové a nezávislí a od lidí obdržel 7995 hlasů, což je 20,92 %. V těsném závěsu skončil Vladimír Drápal, kandidát za koalici ODS, TOP 09, KDU a KAN, kterému voliči dali 7884 hlasů (20, 63 %). Konečné výsledky prvního kola voleb zveřejnil Český statistický úřad v sobotu ve 22.50 hodin. Pořadí vítězné dvojice v prvním kole mezi nimi samotnými není rozhodující, za týden ve druhém kole oba startují opět „od nuly“.

Milanu Rychtaříkovi postup velmi těsně utekl

Třetím velmi silným kandidátem byl Milan Rychtařík, místostarosta Loun. Kandidoval za hnutí ANO 2011 a od lidí dostal 7341 hlasů (19,20 %). Postup do druhého kola mu unikl jen velmi těsně – chybělo mu jen kolem pětistovky hlasů.

Starostka Žatce mandát v Senátu neobhájila

Celkem o místo v Senátu za volební obvod Louny se ucházelo deset kandidátů. Volební zisky sedmi zbylých uchazečů už dosáhly maximálně 10 %. Mezi nimi byla i dosavadní senátorka Zdeňka Hamousová, starostka Žatce, která v Senátu skončila po šestiletém působení. Letos už jí voliči potřebný počet hlasů nedali.

Lídři trávili odpoledne s rodinami: oslava narozenin i procházka do lesa

Jak strávili náročný druhý den voleb oba postupující lídři? Oba shodně se svými rodinami. „Šli jsme s manželkou a s naší fenkou na procházku do lesa, udělali jsme si klidné odpoledne. Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří k volbám přišli, i přes možné obavy z viru Covid-19. Děkuji nejen těm, kteří dali hlas mně, ale i všem, kdo pro kraj i Senát dávali hlas kandidátům, kteří zajistí demokratické směřování naší země,“ sdělil Ivo Trešl. Podobně se svými blízkými byl i Vladimír Drápal.  „Moje manželka Věra má kulaté narozeniny, takže je samozřejmě slavíme v kruhu rodiny a přátel. Ale dvě oslavy jsou určitě lepší než jedna, to je jasné. Chtěl bych moc poděkovat všem lidem, kteří mě podpořili,“ uvedl Vladimír Drápal.

Druhé kolo volby začíná příští pátek

Oba postupující kandidáti poskytli na začátku září naší redakci obsáhlé rozhovory, kde se o nich můžete dozvědět další podrobnosti a zajímavosti, jsou tam i soukromé fotografie z jejich archivu. Rozhovor s Ivem Trešlem si můžete přečíst ZDE, rozhovor s Vladimírem Drápalem je k dispozici ZDE.

V prvním kole senátních voleb přišlo hlasovat celkem 39 900 voličů z okresů Louny a Rakovník z celkových 117 000 obyvatel s volebním právem. Volební účast tak činila 34,11 %. Druhé kolo senátních voleb proběhne ve stejných místnostech 9. a 10. října, tedy znovu v pátek a v sobotu.