V Žiželicích se přiblížila stavba nového silničního mostu. Ještě to ale potrvá pět let

Žiželice – Čtyři roky po vybudování a startu nového vysokého silničního mostu, který překlenul údolí s obcí Velemyšleves a zkrátil dobu cestování autem mezi Žatcem a Mostem o pět až deset minut, se podobná stavba přiblížila i v sousedních Žiželicích. Obě vesnice leží na hlavním silničním tahu Plzeň – Žatec – Most a obě mají i velmi podobné geologické podmínky a profil krajiny, ve které leží. Žiželice jsou také v hlubokém údolí a i nad nimi se za pár let bude tyčit nový silniční most.

Stavbu obou obchvatů připravovalo Ředitelství silnic a dálnic od 90. let, v listopadu 2016 byl otevřen zbrusu nový most nad Velemyšlevsí. Stál kolem 560 milionů korun a je dlouhý 538 metrů.

Hledání firmy začne letos

Nový most v Žiželicích bude o něco kratší, na délku bude měřit jen zhruba 380 metrů. Podle nejaktuálnějších zpráv z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už jsou vydaná všechna potřebná stavební povolení. „Dokončujeme zadávací dokumentaci pro výběr zhotovitele a výběrové řízení na dodavatelskou firmu, která obchvat postaví, plánujeme vyhlásit ještě v tomto roce,“ uvedla Eva Semanová ze Správy ŘSD Chomutov při nedávné schůzce se starostkou Žiželic Helenou Makukovou.

Stavba bude trvat téměř pět let

V polovině příštího roku by podle současných odhadů ŘSD mohla být podepsaná smlouva s vybranou stavební firmou a práce potom potrvají čtyři a půl roku – v dokumentech se uvádí délka 55 měsíců. „Stavba bude probíhat ve složitém geologickém prostředí, což si vyžádá náročné průzkumy a postupy,“ vysvětlila Eva Semanová. Nový most by tak mohl být hotov v roce 2026.

V zatáčkách ve svahu mají problémy hlavně kamiony

Po silnici I/27 každý den projedou desetitisíce aut. Přes Žiželice ve stoupání na svah vedou serpentiny a zejména kamiony v těchto místech mívají občas problémy. Zpomalují ostatní dopravu, v zimě při kluzké vozovce někdy nedokážou kopec vyjet, staly se i případy, kdy se v ostré zatáčce kamion převrátil a celé místo zablokoval. Prakticky stejné serpentiny ještě nedávno zpomalovaly dopravu i ve Velemyšlevsi, ale teď už je tam problém vyřešen díky novému mostu a obchvatu (na snímku nahoře z roku 2016 – zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, pozn. aut.).