Půl milionu jako pomoc od města! Zastupitelé Postoloprt schválili dar pro Moravu i pro Podbořansko

Postoloprty – Město Postoloprty poslalo finanční dar pro oblasti Čech a Moravy postižené katastrofální bouří a tornádem ze závěru června ve výši 500 tisíc korun. Je to zatím výrazně nejvyšší částka ze všech měst okresu Louny, která se také zapojila do finanční pomoci. O daru rozhodlo zastupitelstvo města Postoloprt tento týden na mimořádné schůzi.

Mikulčice, Stebno a Blatno

Zastupitelé rozhodli i o přesném nasměrování peněz do jednotlivých obcí. „Z jižní Moravy dostane finanční pomoc obec Mikulčice, a to ve výši 250 tisíc korun. Další stejnou částku směřujeme do obcí postižených v našem okrese, kde také řádila silná bouře a ničila domy. Město Kryry od nás obdrží částku 220 tisíc korun. Tyto peníze jsou určeny na obnovu vesnice Stebno, kterou spravuje právě město Kryry. Dalších 30 tisíc korun jsme poslali i do obce Blatno, kterou bouře také zasáhla,“ upřesnil na dotaz naší redakce Zdeněk Pištora, starosta Postoloprt.

Bylo nám ctí pomoci, říká starosta

Výběr konkrétní obce na jižní Moravě, kde živel řádil s největší silou a poškodil nejvíce domů i vesnic, konzultovali představitelé Postoloprt s krizovým štábem Jihomoravského kraje. Peníze město odeslalo uvedeným obcím hned druhý den po rozhodnutí zastupitelstva, doplnil starosta. „Náš dar je sice pro postižené jen kapkou v moři, ale každá koruna pomáhá a je hlavně vyjádřením naší velké solidarity s postiženými občany a výrazem toho, jak moc na ně myslíme a jak moc si přejeme, aby se brzy vše zase v dobré obrátilo. Postižené obce si zaslouží velký respekt a úctu. Bylo nám ctí přispět jim alespoň takto symbolicky,“ uvedl starosta.

Na mimořádné schůzi se sešlo dvanáct zastupitelů z patnácti

Na mimořádné, narychlo svolané prázdninové schůzi se sešlo dvanáct zastupitelů z celkových patnácti. Z nich deset hlasovalo pro odeslání finanční pomoci podle uvedených pravidel. V závěru června z našeho regionu schválilo finanční pomoc také město Louny a město Žatec. V obou případech o částkách rozhodovala jen rada města, nikoli tedy celé zastupitelstvo. Radní v Lounech schválili pomoc ve výši přes 90 tisíc korun a radní v Žatci uvolnili z rozpočtu města 20 tisíc korun.

Oběti na životech, miliardové škody

Živelní pohroma, spojená v podmínkách ČR s nevídanými následky, udeřila na regiony v Čechách a na Moravě 24. června. Na jižní Moravě bouři doprovázelo i ničivé tornádo. Katastrofa zasáhla okresy Hodonín a Břeclav, pobořila více než 1200 domů a vyžádala si bohužel i šest lidských životů. Škoda podle některých odhadů může dosáhnout až 15 miliard korun. Stejný den řádila jiná silná ničivá bouře i v okrese Louny, a to v jižní části Podbořanska. Zasáhla nejvíce vesnici Stebno, kde silně poškodila 25 domů. Škody v této osadě se odhadují kolem 100 milionů korun. Bouře napáchala škody i v obcích Blatno, Petrohrad a části města Kryr. Na Podbořansku naštěstí nebyl při řádění živlů nikdo zraněn.

(na snímku nahoře: zbytky jednoho z domů po katastrofální bouři ve Stebně. Foto: hasiči Postoloprty)

ČTĚTE TAKÉ: Města připravují finanční pomoc pro obce, poničené po katastrofách. Postoloprty možná pošlou přes půl milionu

ČTĚTE TAKÉ: Pomoc po katastrofální bouři ve Stebně a okolí: hasiči jedou hned od sobotního rána. Přijel i premiér Babiš

ČTĚTE TAKÉ: Zastupitelé rozhodli: město Postoloprty má zájem koupit zámek do svého vlastnictví