Pomoc ve Stebně a okolí: hasiči jedou hned od sobotního rána. V úterý dostanou za odměnu řízky

Podbořansko – Vrčení motorových pil, bouchání přenášených plechů z utržených střech, hukot motorů velkých aut a zásahové techniky. Záchranné a úklidové práce ve Stebně, které ve čtvrtek postihla katastrofální bouře s nevídanými následky, se nezastavily ani o víkendu. Na místě jsou desítky hasičů z mnoha dobrovolných sborů, kteří pomáhají místním lidem uklízet spoušť po přírodní pohromě.

Řezání a úklid

Například hasiči z Vroutku se hned od sobotního rána pustili do likvidace popadaných dřevin, odlétaných kusů střech a krovů. Spolupracují při tom i s dalšími kolegy z dobrovolných hasičských sborů v regionu. V obci, která byla postižena z celého okresu Louny nejvíce, pomáhali už v pátek. V sobotu kolem půl osmé ráno se do ní znovu vrátili a pokračují dál.

Odpoledne přijel i premiér Babiš

Totéž platí o hasičích z Postoloprt, kteří v pátek pracovali s motorovými pilami hlavně v lese v okolí Stebna, prořezávali tam spadlé stromy po vichřici, která bouři doprovázela, a uvolňovali cestu do chatové osady. V sobotu se na místo znovu vrátili a celý víkend budou pomáhat tam, kde to bude potřeba. Žatečtí dobrovolní hasiči v obci vybudovali i improvizované zázemí, velký červený stan pro krátké odpočinutí, schování před případným deštěm, malou pauzu na jídlo. Mohou ho využít všichni kolegové i z jiných sborů, kteří budou ve Stebně během víkendu pracovat. V sobotu odpoledne se přijel na probíhající práce ve Stebně podívat i premiér ČR Andrej Babiš (na dvou snímcích dole). Pohovořil s obyvateli, popřál jim hodně sil a hasičům poděkoval za jejich úsilí při pomoci.

Dvě restaurace z Příbramska organizují pomoc a pošlou sto řízků

Na náročné dny, které hasiče-pomocníky teď čekají, ale i na postižené obyvatele ve Stebně, myslí také lidé v jiných okresech. Sympatické gesto učinily například dvě restaurace na Příbramsku: organizují humanitární hmotnou pomoc (tedy poslání například oblečení, čistících prostředků, vody na pití a dalších materiálních pomůcek, nikoli v tomto případě finančních darů) pro obec Stebno. Samy restaurace dodají stovku řízků, prioritně určených jako jídlo pro zasahující hasiče, ale na místě jimi možná bude moci utišit hlad i kdokoli z postižených rodin. Své dary mohou lidé nosit do restaurací Orlov a Na Hradbách v Příbrami, a to až do úterý 29. 6. do 14 hodin. „Potom odjede vozidlo s celou dodávkou pomoci do Stebna, na této formě pomoci už jsme domluveni s obcí,“ uvádějí organizátoři.

Škody jen ve Stebně jsou 80-100 milionů

Podbořansko patřilo ve čtvrtek spolu s jižní Moravou mezi dva regiony v ČR, které zasáhla katastrofální bouře, a to zřejmě i s tornádem, které se u nás vyskytuje jen zřídka. Následky jsou děsivé: na Moravě zahynulo pět lidí, další desítky jsou zraněny. Na Podbořansku naštěstí nebyl zraněn nikdo, ale materiální škody jsou obrovské. Bouře poničila velmi mnoho rodinných domů. Nejvíce postižená je obec Stebno. Jen v jejím případě se škody odhadují na 80 až 100 milionů korun, uvedl starosta Kryr Miroslav Brda. Stebno spadá pod správu Městského úřadu Kryry, vlastní obecní úřad nemá.

ČTĚTE TAKÉ: Města připravují finanční pomoc pro obce, poničené po katastrofách. Postoloprty možná pošlou přes půl milionu

ČTĚTE TAKÉ: Město Louny poslalo pomoc pro rodiny obětí tragického požáru v Bohumíně

ČTĚTE TAKÉ: Myslivci u Blatna prošli pole s vojtěškou a zachránili tři srnčata před sekačkami

(na snímcích: hasiči pomáhají uklízet následky bouře ve Stebně a okolí, v sobotu se do obce přijel krátce podívat i premiér Andrej Babiš. Foto: SDH Postoloprty, SDH Vroutek, SDH Žatec a Pavel Růžička)