Očkovací centrum v Žatci se stěhuje mimo areál nemocnice. Bude ve větších prostorách a obslouží mnohem víc lidí

Žatec – Očkovací centrum pro veřejnost v Žatci s vakcínami proti Covid-19 se přesune z areálu nemocnice na sousední sídliště Jih. Umístěno bude ve větších prostorách v budově na náměstí Poperinge. Dříve v témže objektu byla pobočka městské knihovny, dnes je v něm například zábavní centrum pro rodiny s menšími dětmi nazvané FunPark Pohádka. O kus dál je také známá restaurace Tulipán. Očkování v nových prostorách se rozjede hned po Velikonocích, v úterý 6. dubna.

Provozovatelem bude dál nemocnice

Provozovatelem centra nadále zůstane Nemocnice Žatec, jejímž zřizovatelem je město Žatec. Město na zajištění potřebných změn s nemocnicí úzce spolupracovalo, pomohlo například vytipovat a zajistit nové prostory a vyjednat podmínky nájmu s majitelem. Radnice ze svých zdrojů poskytla i potřebný nábytek a zajistila pracovníky na nutné administrativní úkony, spojené s očkováním.

Kvůli nutnosti zvýšit kapacitu centra bylo potřeba najít větší prostory

Očkovací centrum v Žatci bylo otevřené jako první v okrese Louny, a to už na začátku února. Dosud působilo v areálu nemocnice v prostorách dětského oddělení. „Potřebovali jsme ale místo s většími dispozicemi, protože rostly požadavky na výkon centra, bylo nutné očkovat více lidí za den a velikost a podmínky původního centra přestávaly stačit,“ uvedla manažerka kvality Nemocnice Žatec Jana Olšanová. Podle ní současné místo začne znovu sloužit jen pro potřeby dětského oddělení a očkovací centrum se přesune do nového působiště, kde budou v jeho rámci v provozu tři jednotlivá dílčí očkovací pracoviště.

Očkovat se bude denně včetně víkendů

Nové očkovací centrum by mělo být otevřeno každý den od 7.30 do 18.30 hodin, a to sedm dní v týdnu, tedy včetně víkendů. Z hlediska kapacity dokáže aplikovat lidem až 18 tisíc dávek vakcíny za měsíc. Skutečný výkon však bude závislý na tom, v jakém objemu budou přicházet vakcíny od dodavatelů a z distribučních míst do Žatce. „Nové prostory jsou větší a umožní zvýšit počet očkovaných lidí v závislosti na dodávkách vakcín. Jsme rádi, že se přesun očkovacího centra a zvýšení jeho kapacity podařilo zajistit,“ uvedla starostka Žatce Zdeňka Hamousová. Původní očkovací místo na dětském oddělení bylo podle ní otevřené jen od úterý do pátku a vždy jen do 15 hodin.

Registrace probíhá jen přes internet, bez ní není možné se nechat očkovat

K očkování je nutné předem se zaregistrovat na internetu. Instrukce jsou na webu ministerstva zdravotnictví. Bez tohoto úkonu není možné vakcínu dostat. V současnosti se registrují a očkují senioři ve věku nad 70 let a dále také například učitelé, zdravotníci nebo lidé pracující v sociálních službách, nebo pacienti s chronickými nemocemi, jejichž stav by se mohl při infekci virem Covid-19 velmi zhoršit. V okrese Louny jsou v provozu tři očkovací místa: v Lounech, Žatci a Podbořanech. Zájemci si při registraci mohou sami zvolit místo, které jim nejlépe vyhovuje, například proto, že je nejbližší k jejich bydlišti. Po registraci čekají na další instrukce a zdravotníci jim později sdělí termín, kdy mohou přijít k aplikaci vakcíny. Pak musí lidé ještě jednou elektronicky potvrdit, že v daný den přijdou.

V ČR už zdravotníci aplikovali lidem skoro dva miliony dávek

V celé ČR už zdravotníci lidem do dnešního dne (2. dubna) aplikovali více než 1,7 milionu dávek vakcín. Počet naočkovaných lidí je o něco nižší, protože očkování probíhá formou dvou dávek aplikovaných s rozestupem čtyř týdnů a někteří už dostali dvě dávky, zatímco jiní jen jednu. Každý den v celé ČR momentálně dostává očkovací dávku proti Covid-19 více než 50 tisíc lidí.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Podbořanech startuje už od dubna. Zájemcům, pro které je registrace příliš obtížná, radnice pomůže

ČTĚTE TAKÉ: I já jsem před rokem hodnotil covid jako horší chřipku. Ale brzy jsem změnil názor, říká lékař a senátor Ivo Trešl

ČTĚTE TAKÉ: Dosud jsem neznala nikoho, kdo je Covid – pozitivní. A najednou jsem to já, popisuje tajemnice ze Žatce