Kam se vydat na velikonoční výlet? Na Červeňáku dostanete i pivo Červeňák

Louny – Kam se vydat o nadcházejících velikonočních svátcích se čtyřmi dny volna na výlet a procházku do přírody? Dobrým tipem může být turistická chata na Červeném vrchu, oblíbeném vycházkovém místě ve „vstupní části“ do Českého středohoří u Dobroměřic. Teoreticky i během Velikonoc sice stále ještě nesmíme překročit hranice okresů ani při pěších pochodech, ale tato chata leží jen malý kousek od Loun, takže se nikdo z našeho regionu nemusí obávat, že by porušil aktuální předepsaná nařízení o pohybu osob. A když trefíte správný den, nahoře si můžete i dopřát odměnu: nákup trošky občerstvení u výdejního okénka.

Kopec má rovnou tři názvy. Chatě už je skoro 110 let

Kopec u Loun je neobvyklý už jen v tom, že má dva, respektive dokonce i tři názvy: Stříbrník, Červený vrch nebo zkráceně Červeňák. Vrcholek je ve výšce 271 metrů. Z náměstí v Lounech je to k němu vzdušnou čarou asi jen tři kilometry, pochodem po stezkách maximálně čtyři, takže výletníci z města jsou na kopci cobydup. Kousíček od Loun na ně čeká pěkná vyhlídka, čerstvý vzduch, příjemný pobyt v přírodě. Není divu, že snadno dostupné, a přitom pěkné místo získalo u lidí z Loun značnou oblibu už na začátku minulého století při tehdejším celostátním rozmachu organizované turistiky. Klub turistů v Lounech přišel s myšlenkou postavit chatu s rozhlednou pro výletníky na Červeňáku už v roce 1902. Trvalo však potom ještě dalších osm let, než byla stavba zahájena. Slavnostní otevření proběhlo v červnu 1911.

Podpora regionu i místních výrobků

A Klub českých turistů využívá Ejemovu chatu, pojmenovanou podle předsedy, který kdysi podal návrh na její stavbu, dosud. Pár let sice patřila zemědělskému družstvu v Dobroměřicích, ale v 90. letech ji opět do své správy převzali turisté. Chata podporuje turistiku, výlety, místní zajímavosti spjaté s Louny i Českým středohořím, stejně tak třeba i výrobky pocházející z místního regionu.

Okénko prodává občerstvení zatím jen k odnosu s sebou

Není tedy divu, že ve výdejním okénku si mohou výletníci koupit i pivo s názvem Červeňák. Je to třináctka a vyrábí ji společnost PivoZLoun. V chatě na Červeňáku symbolickým odemykáním a pak zase zamykáním turisté na jaře startují a na podzim končí vycházkovou sezonu. Tu nynější zahájili provozovatelé chaty minulou neděli, 28. března, kdy letos poprvé otevřeli výdejní okénko. A zájemci o nějaký ten chutný suvenýr si je na stejném místě budou moci koupit i během velikonočního víkendu. Stačí jen mít chuť na procházku a přijít na oblíbený kopec. „Okénko s prodejem občerstvení bude otevřeno ve sváteční neděli i o svátečním pondělí, a to vždy od 11 do 18 hodin,“ informovali provozovatelé chaty na Červeňáku. Občerstvení si musí zájemci odnést s sebou, není určeno ke konzumaci na místě, aby nebyla porušena vládní nařízení směřující k tomu, aby se lidé neshlukovali. Přesto přejeme dobrou chuť, pěkný výlet a krásné Velikonoce!

(na snímku nahoře: turistická chata na Červeném vrchu, foto: Rozhledna na Červeňáku)

ČTĚTE TAKÉ: Vánoční smrk už je pryč, ale teď je na náměstí velikonoční bříza. Předtím rostla na hřbitově

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Pomlázky, kraslice, ale i pionýři v šátcích. Muzeum v Lounech připravilo k Velikonocům zajímavou výstavu

ČTĚTE TAKÉ: Milovník přírody a krajiny nachodí každý rok tisíc kilometrů. Často ho doprovází i desetiletý syn