Vánoční smrk už je pryč, ale teď je na náměstí velikonoční bříza. Předtím rostla na hřbitově

Louny – Velikonoce se letos musí obejít bez hromadných akcí a kulturních programů, ale o velikonoční výzdobu v centru města obyvatelé Loun stejně nepřijdou. Její součástí je kromě zvířátek, vajíček, pomlázkových mašlí a dalších symbolů jarních svátků dokonce také „velikonoční strom“. Pracovníci technické správy města ho i vztyčili přibližně na stejném místě, kde před vánočními svátky upevňují tradiční mohutný svítící jehličnan.

Břízku na hřbitově si město vyhlédlo už před rokem

Velikonoční strom ovšem na rozdíl od svého vánočního kolegy nemá jehličí, ale je to břízka, symbolizující jaro. Muži z technické správy ji přivezli z městského hřbitova, kde předtím rostla. „Tuto břízu jsme vytipovali už před velikonočními svátky v loňském roce. Ale tehdy narychlo přišla první vlna pandemie a kvůli hygienickým opatřením se rovněž nekonaly žádné hromadné akce v centrech měst. Nechali jsme ji tedy ještě jeden rok na hřbitově růst, až letos ji pracovníci pokáceli a převezli na náměstí,“ uvedla na dotaz naší redakce Dana Poštová z Městského informačního centra v Lounech. Bříza na hřbitově podle ní už byla příliš přerostlá a narušovala okolní hroby, a proto lidé z městského úřadu schválili její pokácení.

Výzdobu zajistil Klub elementární fantazie

Velikonoční břízu na Mírovém náměstí následně vyzdobili lidé z uměleckého Klubu elementární fantazie v Lounech. Vyrobili potřebné dekorace a ujali se výzdoby nejen samotného stromu, ale i dalších ploch v nejbližším okolí na prostranství před knihovnou. „Velikonoční koutek“ na náměstí teď mohou chodit obdivovat děti, rodiče i další návštěvníci například při procházkách.

Někteří podnikatelé zkrášlili i výlohy obchodů

Do sváteční výzdoby centra se mohli zapojit i podnikatelé, například majitelé obchodů či kaváren, které město Louny už dříve vybídlo, ať zpestří své výlohy velikonočními dekoracemi.

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Pomlázky, kraslice, ale i pionýři v šátcích. Muzeum v Lounech připravilo k Velikonocům zajímavou výstavu

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk prásknul do věže v Podbořanech. Tři muži zemřeli, další byli zraněni

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: drsná smrt muže, jehož hudba patří k symbolům českých Vánoc

(na snímcích: velikonoční bříza a výzdoba na Mírovém náměstí v Lounech. Foto: Městské informační centrum Louny)