Ve Stroupči prořezali dva mohutné topoly. Jeden stojí u řeky a cyklostezky a ukazuje směr turistům

Žiželice, Stroupeč – Dva mohutné topoly ošetřili odborní pracovníci a členové osadního výboru ve Stroupči. Ořezali většinu velkých větví, tak aby strom neohrožoval lidi v okolí. Jeden ze stromů stojí hned vedle cesty na břehu Ohře, kde se pohybuje řada cyklistů, běžců, rodin na procházkách a dalších výletníků. Na jeho kmeni jsou upevněné i směrovky s turistickým značením na trase mezi Žatcem a Nechranicemi. Cestu u Ohře pod topoly často využívají také zahrádkáři a chataři.

Staré suché větve hrozily pádem

Obec Žiželice nechala stromy prořezat těsně před koncem období vegetačního klidu, kdy mají probíhat zásahy do dřevin, protože v té době jsou pro ně nejšetrnější. „Odborníci ořezali dva staré topoly. Chtěli jsme předejít riziku ohrožení zdraví a majetku, které by hrozilo při případném zlomení a pádu suchých křehkých větví nebo při rozlomení stromu. Zdravotní stav stromů jsme konzultovali s dendrology,“ uvedla místostarostka Žiželic Lenka Mangová Mottlová.

Ze dřeva budou truhlíky nebo dekorace u cyklostezky

Dřevo z ořezaných větví podle ní najde své další využití. „Budou z něj třeba květinové truhlíky, přírodní zátarasy nebo dekorace podél cyklostezky,“ popsala místostarostka. V obci už se také „pracuje na tom“, aby staré topoly měly zajištěné potomstvo. „Pavel Manga ze Stroupče už několik měsíců pečuje o malé stromky topolů – nástupců těchto starých velikánů. Ty vyklíčily a vyrostly přímo z jejich semen. První stromek bude v nejbližších dnech vysazen v místě rozcestí u řeky hned vedle současného topolu,“ dodala místostarostka.

ČTĚTE TAKÉ: Tomanova ulice v Lounech bude o dvě stě metrů delší. Proběhlo kácení stromů, stavba se blíží

ČTĚTE TAKÉ: Z vysokých topolů zbyly pahýly. Město zahájilo složité kácení u řeky nad jezem v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Chlapi prořezali svah u ostré zatáčky v Žiželicích. Připravují terén před blížící se stavbou obchvatu a mostu

(na snímcích: ořezání topolů v závěru března ve Stroupči. Foto: Obecní úřad Žiželice – Lenka Mangová Mottlová)