Z vysokých topolů zbyly pahýly. Město zahájilo složité kácení u řeky nad jezem v Žatci

Žatec – Pět vysokých topolů začali kácet odborníci na pravém břehu Ohře v Žatci v prostoru mezi zimovištěm ptactva a jezem u sportovní haly. Jeden strom už je pokácený celý, z dalších čtyř ještě nyní trčí k nebi různě vysoké pahýly bez koruny a ořezaných větví. Jde o tzv. rizikové kácení, při němž se postupuje pomalu a postupně řezem odshora dolů. Likvidace mohutných vzrostlých stromů pak trvá i několik dní, hlavním důvodem je zajištění maximální bezpečnosti při zásahu.

Nestačila jsem se divit

Kácení v odpočinkové zóně vedle řeky a cyklostezky začalo na konci listopadu. Ze stromů zůstaly pahýly, na zemi ležely odřezané větve a kusy kmenů. Nová podoba oblíbeného místa k procházkám nevzbudila u lidí příliš pozitivní ohlasy. „Vyšla jsem si k řece a nestačila se divit. Stromy, které tam stály tolik let, jsou tak nehezky ořezané, úplně na pahýl, žádná nádhera to není,“ uvedla například Kateřina Panovská ze Žatce, která chodí kolem Ohře často na procházky s dcerou.

Kácení bylo nutné, hrozil pád větví a úraz

O kácení topolů v lokalitě požádalo město Žatec, které je i vlastníkem příslušných pozemků u řeky, odpověděla naší redakci Kateřina Frýdová, vedoucí oddělení životního prostředí na Městském úřadě v Žatci. Kácení pak ve spolupráci s odbornou firmou zajišťoval odbor místního hospodářství a majetku. „Kácení bylo nutné. Stromy byly staré, nemocné, nebezpečné pro okolí. Část dřeva je shnilá. Silné a přitom křehké větve by mohly kdykoli spadnout a někoho zranit,“ vysvětlila Martina Donínová, vedoucí odboru místního hospodářství žatecké radnice. „Spolupracujeme s odborníky, zásah je rozložen do několika týdnů, jde o rizikové kácení, stromy se odřezávají shora od koruny, v akci byli i stromolezci,“ popsala. Město v lokalitě podle ní zajistí náhradní výsadbu – namísto topolů tam časem přibude patnáct nových stromů.

Jedna z větví po odříznutí poškodila lavičku

Jedna z mohutných větví při pádu po uříznutí poškodila lavičku. Pracovníci před řezáním ale uchránili od poškození altánek, dřevěný přístřešek s posezením na břehu řeky. Přenesli ho na jiné místo, aby ho padající části stromů neporušily. „Poškozenou lavičku opravíme, to se prostě při těchto zásazích někdy stává. Kácení tak vysokých stromů je náročná záležitost. Majetek města máme pro tyto případy pojištěný a opravu mobiliáře zajistí náš odbor ve spolupráci s technickou správou města,“ uvedla Martina Donínová. Lokalitu před plánovaným kácením si prohlédli i pracovníci státního podniku Povodí Ohře a ve spolupráci s městem zásah rovněž schválili, potvrdila Marie Hakalová, vedoucí úseku Povodí Ohře v Žatci.

(na snímcích: lokalita na jezem v Žatci po ořezání topolů, foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Kácení jasanů vzbudilo kritiku. Ptákům budou stromy chybět a budou ničit domy, uvádí jedna z obyvatelek

ČTĚTE TAKÉ: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře jsme pomáhali vysadit desítky stromů

ČTĚTE TAKÉ: Vandalové poškodili oblíbený altánek u řeky. Zřejmě do něj vjeli autem