Při adventu prožít sváteční atmosféru v kostele. Ano, jde to, lounský chrám už je opět otevřený

Louny – K adventní době u mnohých lidí mezi oblíbené tradice patří i snaha o zklidnění a návštěva kostelů. Pro milovníky historie, kultury i duchovních tradic je dobrou zprávou, že kostel svatého Mikuláše, symbol města Loun, někdy nazývaný též chrám, je po koronavirové nucené pauze od 5. prosince opět volně přístupný pro veřejnost. Kdokoli do něj může zajít nebo alespoň nahlédnout při předvánočních procházkách městem.

Každý den od úterý do neděle

Kostel je v současnosti pro veřejnost volně otevřený k prohlídkám od úterý do neděle, a to vždy od 13 do 16 hodin. Dále do něj zájemci mohou chodit na bohoslužby, které se nyní obvykle konají od pondělí do pátku vždy od 17.30 hodin, v neděli jsou pak dopoledne v 9 a v 10.30 hodin.

Maximum je zatím 50 osob

Nadále ovšem platí určitá bezpečnostní opatření, související se snahou omezit možnost šíření koronaviru. „Maximální počet lidí, kteří se mohou shromáždit v prostoru kostela, je 50 osob. To se týká jak bohoslužeb, tak i prohlídek veřejnosti. Platí povinnost nosit roušky a dodržovat rozestupy alespoň dva metry, pokud daní lidé nejsou ze stejné domácnosti,“ připomněl lounský farář Werner Václav Horák.

Za týden kostel dostane velkou vánoční výzdobu

Zajímavá událost se chystá s kostelem na neděli 20. prosince – Chrám svatého Mikuláše se bude od 14 hodin „oblékat“ do speciální vánoční výzdoby. Pomáhat s tím budou farníci a přijít mohou i případní další dobrovolníci.

Chrám letos oslavil 500 let od vzniku

Chrám svatého Mikuláše je nejznámější památka Loun, je to nejtypičtější dominanta a symbol města, známý v celé ČR. Stavět se začal v roce 1520, stavitelem byl známý architekt Benedikt Rejt, nazývaný i jako Beneš z Loun, který se podílel rovněž i na stavebních úpravách v areálu Pražského hradu. Letos v září byl na náměstí v Lounech slavnostně symbolicky znovu položen základní kámen Chrámu sv. Mikuláše, čímž město připomnělo výročí 500 let od zahájení stavby kostela.

(Na snímcích: bohoslužba v Chrámu sv. Mikuláše v Lounech o uplynulé druhé adventní neděli. Foto: farnost Louny – Jiří Vopálenský)

ČTĚTE TAKÉ: Opatření se trochu zmírňují. Lidé v Lounech budou moci zajít na předvánoční trhy

ČTĚTE TAKÉ: Je tady advent. Kdo chce vidět první rozsvícení vánočního stromu na náměstí, musí jít na internet

ČTĚTE TAKÉ: Mikulášův chrám, nejznámější památka Loun. V sobotu znovu symbolicky začne jeho stavba