Mikulášův chrám, nejznámější památka Loun. V sobotu znovu symbolicky začne jeho stavba

Louny – Věž o výšce 60 metrů, uvnitř 180 schodů, krásná vyhlídka na Louny a okolní kopce Středohoří. Nádherné jsou i vnitřní prostory kostela, sloužící k bohoslužbám a jiným slavnostním příležitostem. Chrám svatého Mikuláše je nejznámější památka Loun, je to typická dominanta města, viditelná už ze vzdálenosti několika kilometrů. Stavět se začal přesně před pěti sty lety. V sobotu 12. září tyto významné okamžiky připomene celodenní slavnost na náměstí v Lounech. Během ní bude i znovu symbolicky položen základní kámen ke stavbě.

Slavnost pořádá Oblastní muzeum v Lounech a město Louny v rámci Dnů evropského dědictví. Program na Mírovém náměstí je připraven od 9 do 19 hodin, součástí je středověká hudba, ukázky stavebních postupů, které používali naši předkové v době kolem 15. století, přednášky odborníků, komentované prohlídky kostela. Základní kámen znovu po 500 letech bude symbolicky položen v 16.30 hodin. Na náměstí budou i historické a farmářské trhy, stejně tak stánky s občerstvením. Kdo se chce o lounském chrámu a jeho historii dozvědět ještě více, může kdykoli během soboty i neděle zajít do muzea, kde je kostelu sv. Mikuláše věnována celá podrobná výstava.

V centru Loun stál původně od 13. století kostel Povýšení svatého kříže, ale ten vyhořel při velkém požáru v březnu 1517. Později bylo rozhodnuto o stavbě nového velkolepého gotického chrámu. Základní kámen byl položen roku 1520, stavitelem byl známý architekt Benedikt Rejt. Chrám sv. Mikuláše byl dokončen roku 1538. Od roku 1995 je to národní kulturní památka. Na věž k vyhlídce každý rok vyšplhá kolem pěti tisíc návštěvníků.