Jen pár dní po Hřensku přišel další lesní požár. Hasiči ze Žatce jeli pomáhat na Doupov, opět létal vrtulník s vodou

Podbořansko, Žatec – Když se konečně podařilo po třech týdnech uhasit obrovský požár v oblasti Hřenska, což byl nejrozsáhlejší lesní požár v dějinách České republiky, po pár dnech vyjížděli dobrovolní hasiči ze Žatce k hořícímu lesu znovu. Tentokrát zamířili na pomezí Podbořanska a Karlovarska – v Doupovských horách začala hořet krajina ve vojenském výcvikovém prostoru.

Žatečtí hasiči plnili vodu do vaků na vrtulnících

Požár se odehrál tento týden ve středu 17. srpna, hasiči ze Žatce vyjeli ze své základny kolem 18. hodiny. Večer po 19. hodině se už zapojili do zásahu – zajišťovali plnění hasící vody z cisteren do vaků, které pak na místo požáru převážely vrtulníky. „Přímo do prostoru požáru nemohli hasiči vstupovat, protože na místě existovalo riziko výskytu nevybuchlé munice,“ popsal náročnost zásahu Martin Kasal, mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Hasiči si tedy podobně jako nedávno v Hřensku museli vyžádat pomoc vrtulníků a shazovat na oheň vodu z výšky.

Zásah trval jen několik hodin, hasiči tento oheň včas zkrotili

Naštěstí se tento požár i přes horké a suché počasí tolik nerozšířil a hasiči ho za několik hodin díky dobře cílenému zásahu dostali pod kontrolu. Podle Martina Kasala oheň zasáhl plochu o velikosti zhruba tři hektary (v národním parku u Hřenska to bylo přes tisíc hektarů) a hasiči ho lokalizovali a pak zlikvidovali večer po 21. hodině. Příčinou požáru bylo pravděpodobně odpolední vojenské cvičení, oheň vznikl na dopadové ploše v lese za střelnicí. Silné rány a dunění ze střeleb vojáků z Doupova byly slyšet ve středu odpoledne například až v Podbořanech. Právě kvůli „rozjetému“ a pak narychlo přerušenému cvičení nemohli následně hasiči k ohni do požářiště vstupovat přímo, protože na místě mohla zůstat nevybuchlá munice.

Na Doupově pomáhalo deset hasičských jednotek, oheň vznikl při vojenském cvičení

U požáru zasahovali muži celkem z deseti hasičských jednotek. Dobrovolní hasiči ze Žatce byli jedinou jednotkou přivolanou z Ústeckého kraje. Předtím řadu dní pomáhali žatečtí hasiči s likvidací ohně v okolí Hřenska. Tam se vystřídalo celkem kolem šesti tisíc hasičů z celé ČR a mezi nimi byli i mnozí z jednotek z Karlovarského kraje, kteří pak stejné zkušenosti mohli uplatnit o pár dní později i ve svém regionu na Doupově.

(na snímku nahoře: zásah hasičů a pomoc vrtulníku při požáru na Doupově. Foto HZS Karlovarského kraje)

ČTĚTE TAKÉ: Dobrá zpráva z národního parku: konečně je požár u konce, hasiči oheň zlikvidovali

ČTĚTE TAKÉ: Plocha zasažená požárem je proti úterku čtyřicetkrát větší. Na místě pomáhají hasiči z Cítolib, Kryr, Postoloprt i Žatce

ČTĚTE TAKÉ: Zásah u Kryr trval jedenáct hodin, moc jsme toho nenaspali. Sucho se vrací, hasiči i lesáci varují před rizikem požárů v lesích