Tři nové pamětní desky v Lounech budou připomínat slavné výtvarníky

Louny – V Lounech přibližně do jednoho roku přibudou hned tři nové pamětní desky a budou věnovány osobnostem z oboru výtvarného umění – Kamilu Linhartovi, Vladislavu Mirvaldovi a Zdeňku Sýkorovi. Umístěny budou na domech, kde tito umělci se narodili, anebo tam bydleli. Schválila to v červnu rada města.

Desky mají být na domech do května 2023

Památku a osobnost Kamila Linharta tak bude připomínat deska v ulici 5. května, tabulka s odkazem na Vladislava Mirvalda bude upevněna v ulici Sladkovského a umělce Zdeňka Sýkoru připomene pamětní deska na domě v Husově ulici. „Umístění pamětních desek navrhla nejprve kulturní komise města, rada města tento záměr nyní schválila. Výrobu pamětních desek objedná odbor správy majetku městského úřadu a instalovány budou v termínu do konce května roku 2023,“ shrnul rozhodnutí radních starosta Loun Pavel Janda.

Pro návrh hlasovalo pět radních z celkových devíti

Radní přitom nebyli v názoru na tři nové desky úplně jednotní. Ze sedmi členů rady města, přítomných na dotyčné schůzi, jich hlasovalo pět pro zřízení a umístění pamětních desek. Jeden člen rady hlasoval proti a jeden se hlasování zdržel. Radních je celkem devět, ale dva z nich na schůzi chyběli.

Pamětní desky v Lounech rychle přibývají

Pamětní desky v Lounech, vzpomínající na památku významných osobností spjatých s městech, v posledních letech přibývají docela rychlým tempem. Jedna z nových desek tak připomíná osobnost a místo narození Ladislava Nováka, vynikajícího československého fotbalisty a držitele stříbrné medaile z mistrovství světa z roku 1962; tým Československa tehdy hrál finále proti Brazílii. Po Ladislavu Novákovi je v Lounech pojmenován i fotbalový stadion. Další nové pamětní desky z posledních let jsou věnovány osobnostem z oblasti politiky – jedna dlouholetému starostovi města Emilu Volkmannovi, který město vedl jako první demokraticky zvolený polistopadový starosta a v Lounech byla po něm pojmenována i jedna z ulic. Druhá deska připomíná památku Jaroslava Kubery, který se v Lounech narodil a ve městě strávil část dětství. Později byl významným představitelem nejvyšší české politiky, nejznámější je zřejmě jeho působení ve funkci předsedy Senátu. Byl také dlouholetým primátorem města Teplic.

ČTĚTE TAKÉ: Jaroslav Kubera bude mít v Lounech novou pamětní desku. Další byla v srpnu odhalena i pro bývalého starostu Emila Volkmanna

ČTĚTE TAKÉ: Na nádraží v Lounech se vrátila ztracená pamětní deska na počest odbojáře. Najít ji pomohla signalistka Marie z Tvršic

ČTĚTE TAKÉ: Tři bunkry v Lounech mají nový maskovací nátěr. Z jednoho nadšenci vybourali 11 tun betonu, který tam nalili okupanti

(na snímcích: pamětní deska na rodném domě fotbalisty Ladislava Nováka v Říční ulici v Lounech a dole malá slavnost v centru Loun při příležitosti jejího odhalení v létě 2017. Během příštích měsíců přibudou v Lounech další tři nové pamětní desky. Foto Městský úřad Louny)