Na nádraží v Lounech se vrátila ztracená pamětní deska na počest odbojáře. Najít ji pomohla signalistka z Tvršic

Louny – „Na nádraží v Lounech pracuji a dlouhé roky jsem tam chodila několikrát denně kolem pamětní desky. Pak se dělala rekonstrukce budovy a najednou tam deska nebyla. Nečekala jsem, že by se neměla na místo vrátit. Jednou jsem přišla do práce a kolega výpravčí mi řekl, že desku už hledá i město, že kvůli tomu volal místostarosta. Jsem umanutá ženská, leccos mi projde, a tak jsem hned nakráčela do kanceláře za stavbyvedoucím,“ tak popisuje počátek zajímavého hledání a zanedlouho i šťastného shledání Marie Parth Rychtaříková (42), pracující jako dozorce výhybek – signalista u Správy železnic na nádraží v Lounech.

Opřená ve stavební buňce vypadala jako dlaždice z chodníku

„Stavbyvedoucí o desce nevěděl, ale poslal mě za zedníky, ať se jich zeptám a ať ji prý najdou. Byli to ukrajinští dělníci, já ukrajinsky neumím, takže to byla docela zajímavá konverzace, ale hlavní je, že jsme desku po nějaké době skutečně našli. Byla opřená o zeď ve stavební buňce, silně zaprášená, vypadala jako zašedlá dlaždice z chodníku. V té první chvíli vůbec nebylo poznat, že je to kus mramoru s nápisem, obrazovou rytinou a informacemi,“ vysvětlila černovlasá železničářka.

V Lounech jsem bydlela jako malá, město znám jako své boty

A ve vyprávění svým zajímavým a humorným stylem pokračuje dál. „Takže jsem milou desku hned v buňce umyla, pak poprosila o pomoc dva silné Ukrajince a ti ji odnesli do dopravní kanceláře, abych ji tam měla na očích. Zavolala jsem místostarostovi, že deska se našla, a slíbila mu, že až rekonstrukce nádraží skončí, vrátí se pamětní tabule na své původní místo. Deska teď už je na svém místě, a to je asi tak celé,“ říká skromně sympatická Marie. U železničářů pracuje letos přesně dvacet let, v současnosti bydlí ve Tvršicích u Žatce. „Ale v Lounech jsem vyrostla jako dívka a pak tam bydlela až do svých 25 let, takže město znám jako svý boty,“ směje se.

Lidé se ptali, kam zmizela deska

Místostarosta Loun Vladimír Hons se tento týden vydal na nádraží, aby signalistce Marii za město osobně poděkoval. „Byla velmi ochotná a vstřícná, projevila velkou snahu pomoci a udělala řadu věcí hodně přesahujících její pracovní povinnosti,“ pochválil místostarosta. Jak dodal, na radnici se obraceli někteří obyvatelé a cestující a upozorňovali na to, že po rekonstrukci budovy nádraží na něm není původní pamětní deska. Ptali se, zda se někam neztratila nebo zda podle nějakých nových záměrů už tam být nemá. „Teď už je vše v pořádku, deska je zpět na místě, jsem rád, že se ji díky pomoci paní Marie a dalších lidí podařilo najít,“ uvedl místostarosta Hons. Určitou zajímavostí je, že jeho kolegou a dalším místostarostou Loun je Milan Rychtařík, který má stejné příjmení jako nálezkyně, ale to je prý jen náhoda. „Je to jen shoda jmen, příbuzní nejsme,“ potvrdila pro naši redakci i sama Marie Parth Rychtaříková.

Odbojáře Rudolfa zatklo gestapo přímo na nádraží

Pamětní deska na nádraží v Lounech je věnována památce odbojáře Rudolfa Szoboszlaye, který pracoval mezi železničáři v komunitě v Lounech a okolí, a právě na lounském nádraží během práce ho na jaře 1940 zatklo gestapo. „Narodil se v Lounech v roce 1896, od roku 1921 pracoval u Československých drah. Zároveň po okupaci země německými nacisty působil v tajné odbojové organizaci Obrana národa. Měl hodnost nadporučík, bojoval už v první světové válce. V době okupace ve svém městě například zajistil ukrytí zbraní k odboji získaných z lounských kasáren,“ popsal některé z činností tohoto odbojáře Václav Krůta v článku v ročence Obzor slánský, vydané už roku 2001. Rudolf Szoboszlay později zemřel v koncentračním táboře v Mauthausenu, podle pamětní desky tam byl umučen. Ve dnech, kdy řada lidí v ČR i Evropě vzpomíná na hrdinský čin parašutistů, kteří před 80 lety uprostřed okupované Prahy se nebáli postavit do cesty samotnému nacistickému protektorovi, se i do Loun vrátila jedna z připomínek na statečnost tamních odbojářů.

ČTĚTE TAKÉ: Nádraží v Lounech je opravené. V příštích letech brzy dojde i na Žatec a Podbořany

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Tři bunkry v Lounech mají nový maskovací nátěr. Z jednoho nadšenci vybourali 11 tun betonu, který tam nalili okupanti

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: lesy připomínaly dějiště války. Zabitý hajný má pomníček v Žerotíně

ČTĚTE TAKÉ: Musel jsem zastavit Pendolino. Ve vagónu byl rozrušený muž s nožem, vypráví strojvedoucí ze Žatce

(na snímcích shora dolů: budova lounského nádraží během nedávné rekonstrukce, obnovená pamětní deska a železničářka Marie, která ji pomohla na probíhající stavbě najít. Foto Mapy.cz /1/ a Město Louny /3/.)