Kozy na Červeňáku: spásají roští, od dětí se nechají pohladit. Radost dělají majitelům i návštěvníkům

Louny – Výletníkům, kteří vyšplhají na oblíbený kopec Červeňák nedaleko Loun, dělá společnost partička šesti koz. Dospělého kozla Fida doplňuje několik mladších kolegů. Jejich úkolem je postarat se o bodláčí a další náletové křoviny na svazích Červeňáku v nejbližším okolí turistické chaty, která na kopci stojí. Kozímu stádu jde práce skvěle „od ruky“ – všechno zbaští.

Úkol zněl jasně: vykousat nás z roští

„Prvních pět mladých koz jsme přivezli na Červeňák v červenci. Cíl pro ně byl jasný: aby nás vykousali z roští. V srpnu jsme k nim do stáda přidali ještě jednoho staršího kozla. Jmenuje se Fido a pamatujeme si ho už z dřívějška. Před pár lety byl jako malé kůzle u nás na Červeňáku, potom vystřídal několik farem v okolí. Pak jsme ho našli na fotkách už jako statného kozla s vlastním stádem na vrcholu nedalekého Brníku. Po dohodě jsme si ho vzali zpět, on nás dokonce i poznal,“ uvedl Jan Žalud, provozovatel turistické chaty s rozhlednou na Červeném vrchu u Loun.

Turistické suvenýry, regionální potraviny i pivo

Turista, milovník sportu a přírody, který je i zastupitelem města Loun, provozuje oblíbenou výletní chatu už devátý rok. Chata návštěvníkům nabízí jako občerstvení různé regionální potraviny z Lounska a Českého středohoří, spojené právě mnohdy i s chovem koz a ovcí. Na uhašení žízně je k dispozici velmi pestrá nabídka piva z menších regionálních pivovarů, jednotlivé značky se často mění, a tak turisté mohou chodit i na „ochutnávky“. S sebou domů si rovněž mohou odnést různé zajímavé suvenýry s motivy Středohoří. Na chatě si mohou prohlédnout fotografie z její historie a nejnověji také výstavu snímků přírody a krajiny Středohoří, které vytvořila fotografka Věra Drápalová. V blízkosti chaty se pase mírumilovné stádečko koz, nechají se pohladit i třeba vyfotit a tato krotká zvířata zase dělají radost hlavně dětem při výletech.

Chov ovcí a koz podporuje CHKO České středohoří

Ovce a kozy jsou tradičními obyvateli kopců Českého středohoří, pomáhají tam spásat nežádoucí nálety a tím udržovat stepní biotopy na stráních, kde žije řada vzácných živočichů. Chov ovcí a koz na svazích Středohoří dlouhodobě podporuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, pod niž spadá i správa Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Chata letos završila 110 let své historie

Červený vrch s turistickou chatou a rozhlednou patří mezi nejoblíbenější cíle výletníků a pěších turistů v okolí Loun. Chata má za sebou už 110 let, poprvé otevřena byla v červnu 1911. O vybudování se zasloužil tehdejší spolek turistů z Loun. Stavba se připravovala osm let, už od roku 1902.

ČTĚTE TAKÉ: Kam se vydat na jarní výlet? Na Červeňáku dostanete i pivo Červeňák

ČTĚTE TAKÉ: Oblík, oblíbený kopec u Loun, se dostal mezi padesát tipů na nejzajímavější výletní místa v ČR

ČTĚTE TAKÉ: Strmý hrad Košťálov: husité, Mácha, symbol Středohoří

(na snímcích: kozí stádečko na Červeném vrchu u Loun. Na fotce úplně dole je bodláčí pod chatou, se kterým si musely kozy poradit, aby splnily svůj úkol. Foto: Turistická chata Červeňák)