Chcete vidět opravený bunkr na výstavišti v Lounech i zevnitř? Lidé mají skvělou možnost v neděli

Louny – Lidé z Loun a okolí budou mít tento víkend, v neděli 26. září, jedinečnou příležitost prohlédnout si i zevnitř obnovený bunkr na břehu řeky v areálu výstaviště v Lounech. Bunkr pocházející z konce 30. let minulého století, kdy se naše země připravovala na obranu svého pohraničí před sílící agresivitou nacismu a hitlerovského Německa, zrenovovali v posledních třech letech spolu i s dalšími dvěma „řopíky“ v Lounech nadšenci z chomutovského spolku Muzeum Na Kočičáku, který se dlouhodobě věnuje tematice vojenské historie a předválečného československého opevnění v severozápadních Čechách.

Bunkr bude otevřený od 10 do 16 hodin

U bunkru na výstavišti bude pro veřejnost připraven zajímavý zábavný i poučný program v čase od 10 do 16 hodin. „V té době bude pro všechny zájemce otevřený bunkr k prohlídkám. Členové sdružení Na Kočičáku budou připraveni i jako průvodci, návštěvníkům při jejich zájmu mohou sdělovat i další zajímavé a podrobné informace o bunkrech, jejich renovaci nebo jak v nich byli připraveni žít tehdejší obránci země,“ uvedl místostarosta Loun Vladimír Hons.

V parku bude i dobový tábor armády z roku 1938

V parku u bunkru lidé mohou celý den vidět i dobový tábor československé armády z roku 1938. Ve 13 hodin začne odborná přednáška o rekonstrukci opevnění v Lounech a ve 14 hodin v pavilonu A na výstavišti bude pokřtěna nově vydaná knížka – publikace s názvem Obrana Loun v roce 1938, která se podrobně věnuje uvedenému tématu.

O tři bunkry v Lounech pečuje chomutovské Muzeum Na Kočičáku

Muzeum čs. opevnění Na Kočičáku má tři bunkry v Lounech od radnice svěřené do pronájmu od roku 2019, smlouva je uzavřena zatím na deset let. Hned krátce po uzavření smlouvy se členové chomutovského sdružení pustili do obnovy lounských „řopíků“. Proměna je vidět na první pohled, nejvíce zatím právě v případě bunkru na výstavišti. Ten má od loňska zbrusu nový kamuflážní nátěr, v jeho blízkosti jsou od prosince i nové tabule se zajímavými informacemi o lounském opevnění.

ČTĚTE TAKÉ: Bunkry v Lounech se dostanou i do knížky. Město přispělo na její vydání

ČTĚTE TAKÉ: Tři bunkry v Lounech mají nový maskovací nátěr. Z jednoho nadšenci vybourali 11 tun betonu, který tam nalili okupanti

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků

(na snímcích: opravený bunkr na výstavišti v Lounech a úplně dole stav před renovací. Foto Libor Želinský /2/ a Muzeum Na Kočičáku /1/.)