Vitální cyklista ze Slavětína najezdil 3200 km přes Pobaltí. Zážitky teď bude vyprávět lidem v knihovně

Louny, Slavětín – Vladimír Petrů (66), vitální a sportovně založený muž plný aktivit a nadšení ze Slavětína, procestoval spoustu zemí Evropy, mj. Irsko, Norsko, Ukrajinu, Albánii a mnoho dalších. Objel také kolem dokola hranice bývalého původního Československa – tedy včetně Podkarpatské Rusi. Je to nadšený cyklista, všechny své cesty podniká většinou na kole. Loni se vydal pro změnu do Pobaltí – a o svých zážitcích si bude nyní povídat se zájemci příští týden při besedě v Městské knihovně v Lounech. Debaty s ním jsou oblíbené, v lounské knihovně se s lidmi setká už poněkolikáté.

Dva dny ve vlaku a 31 dní v sedle

Do Pobaltí se vydal loni v dubnu, do Polska dojel ještě vlakem, ale na severu země už přesedl na oblíbený bicykl. Zanedlouho už překročil hranici do Litvy a začalo pořádné „cyklistické dobrodružství“. „Celkem jsem při této výpravě byl v sedle 31 dní a našlapal přes 3200 kilometrů. V Polsku jsem ujel 100 kilometrů a pak už to začalo stoupat – v Litvě to bylo necelých 900, v Lotyšsku 1020 a v Estonsku včetně krásných ostrovů necelých 1300,“ popsal Vladimír Petrů po návratu na svém blogu.  Náklady spojené se zajímavou a neobvyklou „dovolenou“ vyčíslil na zhruba 26 000 korun. Na cestách byl celkem 33 dní, z toho dva dny ve vlaku a zbytek na kole. „Původně jsem uvažoval i podívat se při této cestě také do Běloruska a do Kaliningradské oblasti, což je součást Ruska, ale od těchto plánů jsem musel ustoupit, protože je zkomplikovala napjatá situace kvůli invazi Ruska na Ukrajinu, která tehdy nedlouho předtím začala,“ zmínil Vladimír Petrů.

My staří si umíme poradit, směje se cestovatel

Vladimír Petrů strávil většinu svého života na Lounsku, dětství prožil v Blšanech u Loun, v Lounech vystudoval gymnázium, v Praze na Suchdole potom Českou zemědělskou univerzitu. Pracoval v zemědělských podnicích v Peruci, Cítolibech, Žatci či Lišanech. Nyní už je v důchodu, avšak pro něj to určitě neznamená jen sezení u televize, ale může se naplno věnovat svým koníčkům – turistice, cestování, cyklistice. Kromě sportovních aktivit také rád píše, hlavně poezii nebo krátké povídky, vyšly mu už dokonce dvě knížky. „Jsem rád, že jsem si díky cestě do Pobaltí mohl splnit další sen. Byl jsem hodně unaven, ale šťasten. My staří zvládneme všechno, dokážeme si poradit,“ popsal ve svém blogu s humorem. Beseda s Vladimírem Petrů proběhne v knihovně v Lounech ve středu 25. ledna od 17 hodin.

ČTĚTE TAKÉ: Čtyři sta vrcholků Středohoří. Nadšenec ze Žatce chce časem vystoupit na všechny

ČTĚTE TAKÉ: VIDEO: Polská televize natočila příspěvky, lákající k návštěvě Loun i Žatce

ČTĚTE TAKÉ: Mikulášův chrám, staré domky, Středohoří. Krásný obraz Loun, a přitom jste ve Francii

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: dvacet lidí se utopilo mezi ledovými krami na Ohři v Košticích

(na snímcích: záběry nasbírané na loňské cestě napříč Pobaltím a úplně dole je portrét aktivního cyklisty a cestovatele. Foto: archiv Vladimíra Petrů)